Kiedyś wiele osób mogło rozpoznać dźwięk nadjeżdżającego Porsche nawet z zawiązanymi oczami. W dobie samochodów elektrycznych dźwięk samochodów często stanowi problem. Dla wielu kierowców dźwięk samochodu jest niezbędnym elementem doświadczenia, jakie niesie ze sobą jazda samochodem. Jak to wygląda w przypadku Porsche?

  • Porsche opracowało specjalny dźwięk dla elektrycznego modelu Taycan
  • Prace nad akustyką trwały od 2015 roku

Dźwięk samochodu elektrycznego – jak to działa w Porsche Taycan?

Dla kierowców klasycznego Porsche 356 stukot, mruczenie chłodzonego powietrzem silnika stanowiło swego rodzaju muzykę dla ich uszu. Był to dźwięk, który od pokoleń stał się synonimem marki samochodów sportowych.

Porsche Taycan
Porsche Taycan

Mobilność elektryczna sprawiła, że ​​wiele z tych instrumentów stało się zbędnych, jednak emocje pozostają, ponieważ Porsche przez lata budowało dźwięk dla Taycana, który jest charakterystyczny dla marki.

– Żaden inny producent nie poświęcił tyle czasu na pracę nad dźwiękiem, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, jak Porsche – mówi Tobias Hillers.

Porsche Taycan
Porsche Taycan

On i jego koledzy z zespołu Sound and Concepts w Porsche opracowują akustykę Taycana od 2015 roku.

– Od dawna wiemy, że ze względów bezpieczeństwa samochody elektryczne muszą być słyszalne – mówi.

Regulacje dotyczące dźwięku samochodu elektrycznego

W 2014 r. UE zatwierdziła rozporządzenie w sprawie stosowania dźwiękowego systemu ostrzegania w samochodach elektrycznych, a w 2019 r. je zrewidowała. Dźwiękowy system ostrzegania o pojazdach (AVAS), został zaprojektowany w celu ochrony innych użytkowników dróg i musi pozostać aktywny do prędkość 20 km/h.

Podobna regulacja obowiązuje w Chinach i Japonii, podczas gdy w USA przepisy idą tak daleko, że wymagają dźwięku ostrzegawczego, gdy pojazd nieruchomy włącza się do ruchu, a minimalna prędkość „słyszalna” została podwyższona do 32 km /h.

Porsche Taycan 4S
Porsche Taycan 4S
Porsche Taycan Turbo S
Porsche Taycan Turbo S

Porsche Taycan – jak tworzono dźwięk?

Akustycy w Weissach przekształcili ten wymóg w specjalną funkcję. Chociaż niektóre komponenty dźwiękowe i głośność są prawnie określone, stworzyli specjalną ścieżkę dźwiękową Porsche, która jest charakterystyczna i sportowa. Doświadczenia z Porsche 919 Hybrid potwierdziły, jak ważne są reakcje dźwiękowe pojazdu: kierowcy szkoleni w symulatorze byli szybsi, gdy kierowca miał sprzężenie akustyczne z samochodem.

Chociaż pojazdy całkowicie elektryczne są cichsze, nie są całkowicie ciche. Wobec tego projektanci Porsche opracowali „głos” Taycana. Nic w nowym Porsche nie jest jednak generowane sztucznie.

Dźwięk musi pasować do pojazdu i być autentyczny. Wprowadzamy komponenty, które brzmią naprawdę dobrze, następnie odfiltrowujemy mniej atrakcyjne dźwięki. Wszystko, co brzmi jak wiertło dentystyczne lub tramwaj, musi zniknąć – mówi Tobias Hillers.

Porsche Taycan
Porsche Taycan

Słyszalność Porsche Taycan

To, co mogłoby wydawać się prostym zadaniem, było w rzeczywistości skomplikowanym procesem rozwoju. Akustycy spędzili trzy tygodnie w Centrum Technicznym Nardò we Włoszech, tworząc dźwięki i wypróbowując je na tamtejszych torach testowych, następnie niezliczone godziny, tworząc fundamenty Porsche Electric Sport Sound w dźwiękoszczelnym laboratorium centrum rozwoju Porsche w Weissach.

Porsche Taycan
Porsche Taycan

Oprócz własnego zmysłu słuchu polegali również na technologii słuchania przestrzennego dwojgiem uszu. Ucho zwrócone w stronę źródła dźwięku odbiera go wcześniej i wyraźniej niż drugie. Ludzki zmysł słuchu jest tak czuły, że może wykryć opóźnienia dochodzące do 0,00001 sekundy. Dzięki tej technologii akustycy mogli symulować dowolną pozycję wewnątrz i na zewnątrz pojazdu.

Eksperci od akustyki w Weissach opracowują indywidualne koncepcje dźwiękowe dla każdej generacji silnika, zapewniając każdemu modelowi Porsche własną akustyczną wizytówkę.

Oto poszczególne dźwięki począwszy od Porsche 356 po elektrycznego Taycana.

Porsche 956
Porsche 928
Porsche 918 Spyder
Porsche 911 RSR
Porsche 550 Spyder
Dźwięk Porsche Taycan

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię