Praca zmianowa jest znana ze swojej sztywności. Pracownicy ściśle trzymają się harmonogramu, który zwykle nie pozwala w ogóle na elastyczność czasu pracy. Audi rozpoczęło projekt pilotażowy i wdraża pionierskie rozwiązanie dotyczące elastycznej pracy w produkcji samochodów.

  • Audi wprowadza innowacyjny model pracy w zakładzie w Ingolstadt
  • W tryb pracy zmianowej wprowadzono elastyczność godzin pracy
  • Audi chce rozszerzać program na inne działy

Praca w Audi – nowy model zmianowy

Innowacyjny model pracy w lakierni w zakładzie w Ingolstadt umożliwia również pracownikom zmianowym pracę w niepełnym wymiarze godzin. Pracownicy Audi z każdej pozycji w hierarchii i ze wszystkich grup wiekowych opracowali go wspólnie z Radą Zakładową i Instytutem Badań nad Naukami Społecznymi (ISF) w Monachium pod hasłem: „Praktyczne Laboratorium w miejscu pracy: Bardziej elastyczna praca zmianowa”.

Fabryka Audi w Ingolstadt
Fabryka Audi w Ingolstadt

Projekt wspierany jest przez niemieckie Federalne Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych.

Jak to działa?

Inni wyszkoleni pracownicy wypełniają luki, które powstają z powodu nieobecności pracowników. Osoby dodatkowe pochodzą z obszarów lakierni, gdzie nie ma całodobowej pracy. Są to m.in. stażyści, pracownicy z ograniczeniami lub nawet osoby na co dzień pracujące dotychczas w biurze. Na przykład jeśli jakaś matka, która właśnie wróciła z urlopu macierzyńskiego, jest pracownikiem zmianowym i nie może zdążyć do pracy na czas, ponieważ musi najpierw zawieźć dziecko do przedszkola, zastąpi ją inna wykwalifikowana koleżanka. W ten sposób dochodzi do uelastycznienia czasu rozpoczęcia pracy.

Fabryka Audi w Ingolstadt
Fabryka Audi w Ingolstadt

Obecnie żaden inny pracodawca w Niemczech nie pozwala pracownikom kształtować w ten sposób pracy swoim pracownikom.

Inicjatywa podjęta w naszej lakierni pokazuje, że najlepsze pomysły pochodzą ze środka samej firmy. W centrum stawiamy osobę – z jej indywidualnymi potrzebami i kompetencjami – mówi Sabine Maassen członek Zarządu Audi ds. Zasobów Ludzkich.

Elastyczny czas pracy zmianowej jest nadal projektem pilotażowym, z którego obecnie korzysta 16 pracowników. W rezerwie obecnie jest 30 innych pracowników. Audi planuje rozszerzyć ten model czasu pracy, również w innych obszarach produkcji.

Fabryka Audi w Ingolstadt
Fabryka Audi w Ingolstadt

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię