Volkswagen powiedział w poniedziałek, że szuka lokalizacji dla planowanych fabryk ogniw akumulatorowych w Hiszpanii i Europie Wschodniej. Dokładne dane dla trzeciej i czwartej fabryki zostaną podane w pierwszej połowie 2022.

  • Volkswagen zdecyduje o lokalizacji nowych fabryk w połowie 2022 roku
  • Nowe fabryki powstaną w Europie Wschodniej i w Hiszpanii

Nowe fabryki Volkswagena

„Do 2030 r. Volkswagen planuje otworzyć jeszcze dwie fabryki ogniw w Europie” – pisze producent w oświadczeniu.

Volkswagen założył europejską firmę (Société Européenne), by skonsolidować swoje działania w całym łańcuchu tworzenia akumulatorów – od przetwarzania surowców, przez opracowanie zunifikowanej baterii Volkswagena, po zarządzanie europejskimi gigafabrykami. Zakres działalności firmy obejmuje nowe modele biznesowe, oparte na ponownym wykorzystaniu zużytych akumulatorów samochodowych i recyklingu zawartych w nich surowców. Grupa chce w ten sposób stworzyć wydajne i przyszłościowe struktury dla szybko rozwijającego się biznesu akumulatorowego.

Chcemy oferować naszym klientom mocne, niedrogie i zrównoważone akumulatory samochodowe, co oznacza, że ​​musimy być aktywni na wszystkich etapach łańcucha wartości. Akumulatory mają kluczowe znaczenie dla sukcesu. Obecnie łączymy nasze siły w Salzgitter, aby zachęcać do innowacji i zapewnić wsparcie partnerom. Mamy silny zespół ds. akumulatorów w Salzgitter, składający się z 500 pracowników z 24 krajów – i nadal wzmacniamy go na poziomie kierowniczym – mówi Thomas Schmall, członek zarządu ds. technologii w Volkswagen AG i dyrektor generalny Volkswagen Group Components.

Pod kierownictwem szefa ds. baterii, Franka Blome’a, Soonho Ahn przejmie wiodącą rolę w rozwoju ogniw baterii. Po awansach w LG i Samsungu, Ahn pełnił ostatnio funkcję globalnego szefa ds. rozwoju baterii w Apple. Kai Alexander Müller z Barclays Investment Bank w Londynie również przejdzie do Salzgitter, gdzie wniesie swoje doświadczenie finansowe wyniesione z rynku kapitałowego.

Volkswagen buduje swoją pierwszą fabrykę w Chinach źródło: Volkswagen
Volkswagen buduje swoją pierwszą fabrykę w Chinach źródło: Volkswagen

Sześć fabryk Volkswagena – więcej akumulatorów

Volkswagen planuje zbudować sześć gigafabryk w Europie, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na ogniwa akumulatorowe w ramach Grupy. Produkcja ogniw akumulatorowych w Salzgitter ma rozpocząć się w 2025 roku. Gigafabryka w Dolnej Saksonii będzie produkować zunifikowane ogniwa akumulatorowe dla segmentu wolumenowego Grupy Volkswagen. W początkowej fazie fabryka ma mieć roczną wydajność 20 gigawatogodzin; na późniejszym etapie planowane jest podwojenie mocy do 40 gigawatogodzin. Na podstawie bieżącej rundy planowania, Grupa Volkswagen inwestuje duże środki w rozwój produkcji ogniw akumulatorowych w Salzgitter. W sumie na budowę i eksploatację gigafabryki Salzgitter, do rozpoczęcia produkcji przeznaczono 2 miliardy euro.

Produkcja ogniw akumulatorowych w Salzgitter zapewni w przyszłości pracę dla ponad 2500 osób. Pracownicy ci będą głównie pracownikami istniejącej już fabryki silników w Salzgitter. Niektórzy z tych pracowników wnoszą wiedzę – na przykład w zakresie planowania lub logistyki – która także przyda się przy budowie nowego zakładu.

Zakład w Salzgitter w Dolnej Saksonii połączy pod jednym dachem rozwój, planowanie i kontrolę produkcji, stając się w ten sposób centrum akumulatorów koncernu Volkswagen. W Hiszpanii i Europie Wschodniej planowana jest budowa dodatkowych gigafabryk. Dokładne lokalizacje gigafabryk 3 i 4 mają zostać ustalone w pierwszej połowie 2022 roku. Do 2030 roku, Volkswagen zamierza otworzyć w Europie dwie kolejne fabryki ogniw akumulatorów.

Równolegle szwedzki start-up Northvolt AB – w którym Volkswagen ma około 20 procent udziałów – zbuduje kolejną fabrykę w Skellefteå w północnej Szwecji. Będzie ona produkować ogniwa dla segmentu premium już od 2023 roku. Northvolt ma obecnie już ugruntowaną współpracę z Grupą Volkswagen w obszarze ogniw akumulatorowych premium.

Volkswagen kontynuuje uprzemysłowienie technologii akumulatorów na wszystkich poziomach łańcucha wartości. W tym tygodniu firma uzgodniła dwa strategiczne partnerstwa z Umicore i 24M, a także długoterminową umowę na dostawy z Vulcan Energy Resources.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię