Auta spalinowe w Wielkiej Brytanii do 2035 roku. BBC podaje, że Rishi Sunak rozważa osłabienie niektórych kluczowych zobowiązań ekologicznych rządu w ramach poważnej zmiany polityki. Zmiany mogą obejmować opóźnienie wprowadzenia zakazu sprzedaży nowych samochodów z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi oraz stopniowe wycofywanie kotłów gazowych.

Auta spalinowe w Wielkiej Brytanii do 2035 roku— wyrok odroczony

BBC podaje, że brytyjski premier przygotowuje się do przedstawienia zmian w specjalnym przemówieniu, które ma mieć miejsce w najbliższych dniach. Odpowiadając na zgłoszone plany, powiedział, że rząd wciąż angażuje się w osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 r., ale w „bardziej proporcjonalny sposób”. 

Premier wskazał, że przez zbyt wiele lat politycy w rządach wszystkich opcji nie byli uczciwi w kwestii kosztów i kompromisów. „Zamiast tego poszli na łatwiznę, mówiąc, że możemy mieć wszystko”.

— Ten realizm nie oznacza utraty naszych ambicji ani porzucenia naszych zobowiązań. Wręcz przeciwnie. Jestem dumny z tego, że Wielka Brytania jest światowym liderem w kwestii zmian klimatu — mówił Sunak.

Premier Wielkiej Brytanii wskazał, że jego kraj musi wypełniać zobowiązania w zakresie przestrzegania międzynarodowych porozumień klimatycznych, na które już się zdecydował. Sunak dodał, że wygłosi przemówienie jeszcze w tym tygodniu, by przedstawić ważną długoterminową decyzję.

BBC wskazuje, że jeżeli Sunak zrealizuje swój plan, będzie to oznaczać znaczącą zmianę w podejściu Partii Konserwatywnej do polityki zerowej emisji netto, a także ustanowienie wyraźnej linii podziału z Partią Pracy. Dziennikarze wskazują, że według wielu źródeł poinformowanych na temat planów Downing Street, Sunak wykorzysta przemówienie, by zwrócić uwagę na Wielką Brytanię, jako światowego lidera w zakresie zerowej emisji netto.

Co się zmieni?

Będzie on jednak również argumentował, że Wielka Brytania osiągnęła zbyt wiele w walce ze zmianami klimatycznymi. Inne kraje jego zdaniem muszą zrobić znacznie więcej. BBC wskazuje, że niektóre szczegóły przemówienia są nadal przedmiotem dyskusji. W obecnej formie może ono obejmować aż siedem podstawowych zmian polityki lub zobowiązań.

BBC powołując się na swoje źródła podaje, że po pierwsze, rząd przesunąłby zakaz sprzedaży nowych samochodów z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi. Ma on obecnie wejść w życie w 2030 roku. Po zmianach auta spalinowe w Wielkiej Brytanii do 2035 roku mogłyby być sprzedawane. Datę 2030 roku przyjęto już w 2020 roku. 
Ponadto brytyjski rząd znacznie osłabiłby plan stopniowego wycofywania instalacji kotłów gazowych do 2035 r. Do tego czasu wycofanych ma być 80 proc. kotłów. Kolejna zmiana ma dotyczyć właścicieli domów i wynajmujących. Nie będzie konieczności produkowania nowych przepisów dotyczących efektywności energetycznej nieruchomości. 

— Ministrowie rozważali nałożenie grzywien na właścicieli, którzy nie zmodernizują swoich nieruchomości do określonego poziomu efektywności energetycznej — podaje BBC. 

Mniejsze restrykcje w zakresie recyklingu i wymogów energetycznych

Rząd planuje także, by obowiązujący od 2026 r. zakaz stosowania kotłów olejowych poza siecią energetyczną przesunięto na 2035 r. Docelowy poziom wycofania kotłów wyniesie jedynie 80 proc.

W przemówieniu Sunaka Brytyjczycy zostaną poinformowani, że nie będzie żadnych nowych podatków zniechęcających ich do latania. Nie będzie także żadnych polityk rządowych mających na celu zmianę diety ludzi i żadnych środków zachęcających do wspólnych przejazdów samochodem. Sunak prawdopodobnie wykluczy również to, co uważa za uciążliwe programy recyklingu. BBC podaje, że rząd rozważał nową strategię recyklingu, w której gospodarstwa domowe miałyby „siedem pojemników”.

BBC podaje, że konserwatywny Lord Zac Goldsmith, powiedział, że premier „demontuje” wiarygodność Wielkiej Brytanii w kwestiach środowiskowych. Zrezygnował on ze stanowiska ministra na początku tego roku, atakując „apatię” Sunaka w kwestii zmian klimatu.

— Jego krótka kadencja na stanowisku premiera zostanie zapamiętana jako moment, w którym Wielka Brytania odwróciła się od świata i przyszłych pokoleń. Jest to moment wstydu — powiedział.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię