General Motors zapowiedział, że dopłaci 7 500 dolarów do elektryków, które przestały się mieścić w uldze podatkowej w USA. Amerykański koncern chce w ten sposób podtrzymać popyt na swoje samochody. Agencja Reuters donosi, że tymczasem Ford podnosi ceny.

General Motors dopłaci do elektryków

Agencja Reuters podaje, że General Motors dopłaci do swoich elektryków 7 500 dolarów w ramach zachęty. Będą one dotyczyć pojazdów elektrycznych tracących ulgę podatkową w USA. Tymczasem Ford zapowiedział podwyżki cen niektórych modeli, takich jak choćby F-150 o 10 000 dolarów.

General Motors poinformował swoich dealerów, że sam zapewni równowartość ulgi podatkowej na zakup pojazdów elektrycznych. Będzie ona zapewniona „dla wszystkich pojazdów, które nie kwalifikują się z powodu nowych wytycznych”.

Sprawy mają się wyprostować

General Motors spodziewa się, że po zmianie źródeł zaopatrzenia, pojazdy elektryczne Lyriq i Blazer odzyskają uprawnienia do niej już na początku 2024 r. Z kolei Chevrolet Equinox EV, Chevrolet Silverado EV, GMC Sierra EV i Cadillac OPTIQ wyprodukowane „po zmianie źródeł zaopatrzenia będą kwalifikować się do pełnej zachęty”.

Amerykańska „IRA” wyzwaniem dla producentów

W grudniu Departament Skarbu wydał wytyczne określające nowe wymagania dotyczące źródeł pozyskiwania baterii. Mają one na celu uniezależnienie się amerykańskiego łańcucha dostaw od Chin. Wytyczne weszły w życie w ubiegły poniedziałek. General Motors poinformował w zeszłym miesiącu, że wszystkie jego pojazdy elektryczne, z wyjątkiem Chevroleta Bolt, tymczasowo przestaną się kwalifikowalność do ulg podatkowych. Benefity przestaną obejmować takie modele jak Cadillac Lyriq i Chevy Blazer.

Nowe zasady pozwalają nabywcom ubiegać się o ulgi podatkowe w wysokości do 7 500 dolarów u dealerów w punkcie sprzedaży. Ulga podatkowa określa także sam dochód nabywcy elektryka, a także limity ceny pojazdu.

Ustawa o redukcji inflacji z 2022 r. zmieniła reguły gry obowiązujących benefitów podatkowych, wprowadzając wymóg, aby pojazdy były montowane w Ameryce Północnej, aby kwalifikować się do jakichkolwiek ulg.

Ford podniesie ceny

Ford w ubiegłym miesiącu podał, że ulgę podatkową w wysokości 3750 dolarów straci także model E-Transit. Podobnie wygląda to w przypadku Forda Mach-E. Elektryczny pickup F-150 Lightning i sportowo-użytkowy Lincoln Corsair Grand Touring zachowają przywileje. W środę Ford ogłosił podwyżki cen niektórych swoich modeli od 5 – 10 000 dolarów i obniżki cen niektórych modeli premium nawet na poziomie 7 000 dolarów.

Ford w październiku zapowiedział, że tymczasowo redukuje jedną zmianę w zakładzie zajmującym się produkują modelu F-150 Lightning. W grudniu poinformował dostawców, że planuje produkcję około 1600 tych elektrycznych pick-upów tygodniowo, począwszy od stycznia. Stanowiłoby to około połowy wcześniej planowanego wolumenu na poziomie 3200 egzemplarzy.

Inni producenci też tracą

Reuters podaje, że ulgi straci także Volkswagen ID.4, Nissan Leaf, a także niektóre egzemplarze samochodów Tesli. Po wprowadzonych zmianach liczba modeli pojazdów elektrycznych kwalifikujących się do amerykańskich ulg podatkowych dla pojazdów elektrycznych spadła z 43 do 19.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię