Elektryczna KRAINA 225 to marzenie o elektromobilności naszych wschodnich sąsiadów. Ukraiński projektant McLarena przedstawił projekt koncepcyjny model krajowego samochodu elektrycznego klasy premium. Koncepcja została nazwana KRAINA 225 na cześć legendarnego samolotu An-225 Mrija.

  • Ukraińska elektryczna KRAINA 225 została zaprojektowana przez Maxa Shkindera – projektanta McLarna
  • Elektryczna KRAINA 225 to czteroosobowe auto, naszpikowane technologią
  • KRAINA 225 ma nawiązywać do osiągnieć ukraińskiego przemysłu, w tym samolotu Antonov An-225 i lotów w kosmos

Kraina 225 – elektryczne auto z Ukrainy opracowane przez projektanta McLarena

Elektryczna Kraina 225 to auto w pełni luksusowe. Model koncepcyjny stworzony został przez Maxa Shkindera, starszego projektanta w McLaren Automotive. Max Shkinder to ukraiński artysta, który 15 lat temu wyjechał ze swojego rodzinnego Energodaru do Londynu. Shkinder jest absolwentem Akademii Sztuk Zdobniczych i Stosowanych oraz Projektowania w Kijowie. Ukończył także wzornictwo przemysłowe. Po studiach wyjechał do Włoch, gdzie otrzymał stypendium w Instytucie Projektowania IED w Turynie i został mistrzem w projektowaniu samochodów.

Samochód elektryczny z Ukrainy KRAINA 225
Ukraińska, elektryczna KRAINA 225 robi wrażenie zdjęcie: krainaauto

Projektant spędził kilka lat w projektowaniu samochodów w Volkswagen AG w Czechach, zanim w 2014 roku przeniósł się do Londynu, gdzie został starszym projektantem samochodów w firmie McLaren.

– Artysta, który drzemie we mnie jest konsekwencją mojej pracy, jako projektanta samochodów, jakkolwiek zagmatwanie to brzmi. W dzień rysuję samochody, a w nocy maluję je olejami. Zawód projektanta samochodów wymaga dyscypliny. Muszę brać pod uwagę opinie dziesiątek innych osób. Mam naturalną potrzebę tworzenia – bez krępowania się terminami, budżetami czy opiniami marketerów. Sztuka daje mi możliwość bycia sam na sam ze swoimi pomysłami – mówi Max Shkinder dla Odessa Journal.

Samochód elektryczny z Ukrainy KRAINA 225 - widok na tył samochodu
KRAINA 225 póki co, nie będzie produkowana seryjnie. zdjęcie: krainaauto

Elektryczna Kraina 225 – dane techniczne

Projekt otrzymał patriotyczną nazwę KRAINA 225. KRAINA 225 w swojej ideologii miała zjednoczyć podobnie myślących ludzi – aby stworzyć ukraiński samochód elektryczny o konkurencyjnej konstrukcji, inspirowany lokalnym dziedzictwem przemysłowym, takim jak samoloty Antonowa, czy dorobek Państwowej Agencji Kosmicznej w Dnieprze.

Projekt został zainspirowany potężnym samolotem Antonov An-225 Mrija, który znany jest na całym świecie.

KRAINA 225 to czteromiejscowy, dwudrzwiowy samochód elektryczny o długości około 5 m. Auto posiada dość szybko opadającą sylwetkę, upodabniająca go do nadwozia coupe, ogromny szklany dach, kamery wideo zamiast lusterek wstecznych, a także chowane klamki.

Samochód elektryczny z Ukrainy KRAINA 225 - widok na bok samochodu i dach

Wspólnie z Maximem nad wyglądem koncepcyjnego samochodu elektrycznego pracował projektant Anton Nikołajew, a cały zespół projektowy składa się z pięciu osób.

Autorzy nie opublikowali żadnych danych technicznych, ponieważ w chwili obecnej samochód elektryczny KRAINA 225 jest dostępny tylko w renderach 3D. Produkcja seryjna obecnie nie wchodzi w rachubę. Autorzy nie wykluczają jednak, że powstanie w postaci jednego modelu koncepcyjnego.

Samochód elektryczny z Ukrainy KRAINA 225 - widok na bok samochodu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię