Oliver Blume – prezes Porsche – zastąpi Herberta Diessa na stanowisku prezesa zarządu Grupy Volkswagen. Tak w piątek zdecydowała Rada Nadzorcza Volkswagena. Blume obejmie stery od 1 września. Sam Herbert Diess odchodzi z Volkswagena na trzy lata przed wygaśnięciem kontraktu. 

  • Oliver Blume zastąpi Herberta Diessa na stanowisku szefa Volkswagen AG
  • Diess miał na koncie wiele konfliktów ze związkowcami
  • Źródła Agencji Reuters donoszą, że zmian domagały się rodziny Piech i Porsche

Szef Volkswagena odchodzi

Rada Nadzorcza Volkswagen AG powołała Olivera Blume na nowego prezesa zarządu Grupy. Obejmie on to stanowisko od 1 września 2022 r. Fotel ten będzie łączył z funkcją prezesa Porsche. Volkswagen podkreśla w komunikacie, że Herbert Diess „zrezygnował z funkcji prezesa zarządu za porozumieniem stron”.

Podczas swojej kadencji jako prezes zarządu spółki Volkswagen Samochody Osobowe oraz jako prezes zarządu Grupy, Herbert Diess odegrał kluczową rolę w postępie transformacji firmy. Koncern i jego marki są w stanie kroczyć w przyszłości, a jego zdolności innowacyjne i możliwości zarobkowe zostały wzmocnione. Pan Diess w imponujący sposób pokazał, jak szybko i konsekwentnie potrafi przeprowadzić daleko idące procesy transformacyjne. Nie tylko przeprowadził firmę przez niezwykle burzliwe wody, ale także wdrożył fundamentalnie nową strategię – mówi przewodniczący Rady Nadzorczej, Hans Dieter Pötsch.

Zdjęcie Herberta Diessa szefa Volkswagena
zdjęcie: Volkswagen

Diess podpadł rodzinom Porsche i Piech

Agencja Reuters pisze, że Rada Nadzorcza swoim głosowaniem zmusiła Diessa do ustąpienia po roku w trakcie trwania czteroletniej kadencji. Rzekomym powodem takiego działania miały być błędy w strategii i stylu komunikacji. Reuters pisze, powołując się na swoje źródła, że to właśnie rodziny Porsche i Piech, które mają ponad połowę praw głosu i 31,4 proc. udziałów w Volkswagenie, naciskały na zmiany. Herbert Diess wg. anonimowych źródeł Reutera „był niepoprawny” mimo że zmienił Volkswagena na lepsze

Reuters pisze, że Diessowi zarzucano, że z wielomiliardowych inwestycji w pojazdy elektryczne i rozwój oprogramowania nie widać wyników, jakie są oczekiwane.

W maju rada nadzorcza zażądała od zarządu przedstawienia solidniejszego planu dla CARIAD – spółki odpowiedzialnej za tworzenie oprogramowania. Frankfurter Allgemeine Zeitung pisał, że CARIAD musi zostać usprawniony, by działać szybciej.

Oliver Blume dyrektor generalny Porsche
Oliver Blume dyrektor generalny Porsche

Diess i konflikt ze związkowcami

Herbert Diess powiedział na wrześniowym posiedzeniu Rady Nadzorczej, że firma może stracić 30 000 miejsc pracy, jeśli zbyt wolno przejdzie na pojazdy elektryczne. Powodem takiego stanu rzeczy może być konkurencja ze strony nowych podmiotów wchodzących na rynek niemiecki, takich jak Tesla – wskazywał Diess. Tymi słowami doprowadził do konfliktu ze związkami zawodowymi. Rzecznik rady pracowniczej Volkswagena powiedział, że chociaż nie będzie komentował, czy Diess wygłosił swoje uwagi, czy też nie, to redukcja 30 000 miejsc pracy jest absurdalna i bezpodstawna.

W listopadzie 2021 roku Automotive News Europe pisał, że rodziny Porsche i Piech, nadal wspierają dyrektora generalnego koncernu Herberta Diessa. W grudniu 2021 roku Diess zatrzymał swoje stanowisko. 

Diess, który ma 63 lata, podjął się wielu trudnych zadań w swojej karierze, w tym cięcia kosztów w wysokonakładowej marce Volkswagen firmy. Już w 2015 roku Herbert Diess miał za zadanie obcięcie 5 miliardów euro rocznie kosztów w ciągu dwóch lat. Już wtedy nastąpiło pierwsze większe starcie ze związkowcami. 

Wielokrotnie był on publicznie krytykowany za wypowiedzi, że Volkswagen pozostaje w tyle za Teslą, a on sam podziwia robotę, jaką wykonała firma Elona Muska. 

Oliver Blume, prezes zarządu Porsche AG
Oliver Blume, prezes zarządu Porsche AG

Szef Porsche nowym szefem Volkswagena 

Oliver Blume, urodzony w Brunszwiku, dołączył do Grupy Volkswagen w 1994 roku i od tego czasu zajmował stanowiska kierownicze w markach Audi, SEAT, Volkswagen i Porsche. Od 2015 roku jest prezesem zarządu Porsche, a od 2018 roku członkiem Zarządu Grupy. 

– Jestem bardzo podekscytowany możliwością kierowania zarówno Porsche AG, jak i Grupą Volkswagen. Będę się koncentrował na klientach, markach i produktach. Element ludzki jest dla mnie zawsze na pierwszym miejscu. Duch zespołowy, uczciwość i pasja są niezbędne do osiągnięcia sukcesu, i dotyczy to zarówno marek, jak i Grupy. Zespół Porsche może na mnie polegać, jeśli chodzi o długoterminowe prowadzenie firmy – także po ewentualnym wejściu na giełdę – mówi Oliver Blume.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię