Polski elektryczny van z Gliwic opuścił już linię montażową. Stellantis uruchomił produkcję elektrycznego modelu e-Ducato. Jest to realizacja globalnego planu firmy elektryfikacji portfolio. Jest to także kolejny samochód elektryczny, który powstaje nad Wisłą. 

Polski elektryczny van z Gliwic — e-Ducato

Stellantis Commercial Vehicles Business Unit, czyli specjalna jednostka biznesowa firmy Stellantis, uruchomiła w Gliwicach produkcję elektrycznego vana e-Ducato. Jest to pierwsze elektryczne auto dostawcze, które opuściło linię montażową w tamtejszej fabryce. Fiat e-Ducato jest flagowy modelem Fiat Professional. Uruchomienie produkcji modelu poszerza portfolio produkcyjne gliwickiej fabryki.

Obecnie będzie tam produkowanych pięć, z sześciu marek znajdujących się w ofercie Stellantis. Są to: Citroën, Peugeot, Opel, a także Vauxhall. 

Polski elektryczny van z Gliwic — e-Ducato

Elektryczny Fiat e-Ducato

Stellantis chwali się, że spośród innowacji wprowadzanych do swoich pojazdów, jedną z najważniejszych, które znalazły się w segmencie dużych samochodów dostawczych, jest akumulator o pojemności 110 kWh. Daje on możliwość przejechania na jednym ładowaniu do 420 km. Auto wyposażono także w nowy układ napędowy. 

Generuje ona moc do 270 KM. Moment obrotowy wynosi 410 Nm. Wprowadzono także nowe funkcje ładowania. Auto można ładować z mocą 11 kW, a także do 150 kW przy wykorzystaniu prądu stałego. Ta ostatnia opcja ma skracać czas ładowania do 55 minut.

Nowy E-Ducato daje możliwość skorzystania z trzech trybów jazdy – Eco, Normal, Power. Maja one zapewnić równowagę pomiędzy osiągami a zasięgiem. Nowy e-Ducato ma ładowność do 1 500 kilogramów, a przestrzeń ładunkowa sięga 17 m3. Auto wyposażono także w nowoczesne systemy ADAS. 

Polski elektryczny van z Gliwic — e-Ducato

Transformacja fabryki w Gliwicach

Fabryka w Gliwicach w ostatnich dwóch latach przeszła zmiany. Zakład w ramach Stellantis miał zostać przekształcony w obiekt, w którym będą produkowane auta elektryczne, a także miał stać się centrum zajmującym się tworzeniem oprogramowania. Tutaj rolę tę dedykowano wspólnie fabryce dużych samochodów dostawczych i Centrum Oprogramowania Software Experience (SWX).

Produkcja Fiata e-Ducato realizowana jest w zupełnie nowym zakładzie. Obiekt wyposażono w jedne z największych robotów przemysłowych w Europie. Posiada on także nowoczesne energooszczędne technologie lakiernicze, a także zupełnie nowy szybki tor testowy.

Polski elektryczny van z Gliwic — e-Ducato

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię