Wielka Brytania przedłuża dotacje na taksówki elektryczne. Finansowanie przedłużono do kwietnia 2025 roku. Kwotę dopłaty obniżono jednak o 1500 funtów. 

Wielka Brytania przedłuża dotacje na taksówki elektryczne

Na nowych warunkach operatorzy mogą otrzymać do 6000 funtów zniżki na nową taksówkę elektryczną. Kryteria kwalifikacyjne będą teraz aktualizowane przez Biuro Pojazdów Zero Emisji.

Wcześniej dotacja na taksówki elektryczne oferowała zniżki do 7500 funtów lub 3000 funtów. Wysokość wypłacanych środków powiązano z takimi czynnikami jak zasięg pojazdu, poziom emisji i a także to, czy samochód dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych.

System dopłat oparto o klasyfikację zgodnie z emisją CO2 oraz zasięgiem. Kategoria pierwsza (dopłaty do 7500 funtów) wymagała zasięgu zeroemisyjnego 70 mil lub większego oraz emisji poniżej 50g/km. Kategoria druga (dopłaty do 3000 funtów) dotyczyła aut o zasięgu od 10 do 69 mil oraz emisjach poniżej 50g/km.

Branża czeka na ożywienie

Anthony Browne, minister technologii i dekarbonizacji, podkreślił znaczenie wsparcia branży czarnych taksówek w przejściu na bardziej ekologiczne pojazdy, podkreślając dotychczasowy sukces programu dotacji. Od czasu ich wprowadzenia w 2017 roku, zakupiono ponad 9000 taksówek o zerowej emisji. W samym Londynie ponad połowa czarnych taksówek to auta elektryczne. 

Przedłużenie dotacji na taksówki elektryczne, chociaż po obniżonej stawce, wpisuje się w działania mające na celu wzmocnienie elektryfikacji branży. Branża producentów wzywa także do wprowadzenia większych zachęt i pobudzenia rynku klientów prywatnych. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię