Maserati MSG Racing pokazało bolid Maserati Tipo Folgore Gen3 w wyścigowych barwach. Jest to pierwszy w pełni elektryczny samochód wyścigowy w historii Maserati. Weźmie on udział w dziewiątym sezonie ABB FIA Formula E World Championship.

  • Maserati pokazało swój bolid, który wystartuje w nowym sezonie Formuły E
  • Maserati Tipo Folgore Gen3 nawiązuje do historycznego modelu z 1926 roku
  • Maserati jest jedynym włoskim producentem, który startuje w Formule E

Maserati Tipo Folgore Gen3 — bolid Maserati w Formule E

Maserati Tipo Folgore Gen3 został odsłonięty na ulicach Modeny w domu Maserati – pierwszej włoskiej marki motoryzacyjnej, która weszła do Formuły E. Maserati Tipo Folgore zainspirowany jest ikonicznym niebieskim odcieniem Tridenta i jest szczytem osiągów w zakresie wydajności i najnowocześniejszych technologii, które będą dla Maserati platformą do przenoszenia innowacji z toru na drogę.

Maserati Tipo Folgore Gen3
Maserati Tipo Folgore Gen3

Maserati Tipo Folgore Gen3 — nawiązanie do historycznego modelu

Pierwszym samochodem wyścigowym z logo Trident był samochód Tipo 26, który zadebiutował w 1926 roku na Targa Florio, zajmując pierwsze miejsce w swojej klasie z Alfieri Maserati za kierownicą. 96 lat później, Maserati Tipo Folgore nawiązuje do historycznego modelu i przenosi włoską markę w erę elektryfikacji, przyspieszając zaangażowanie Maserati w nową, 100 proc. elektryczną gamę marki.

Nowe malowanie Maserati Tipo Folgore zostało stworzone, by nadać mu współczesny wygląd. Trójząb Maserati jest naturalnie widoczny na stożku nosowym wraz z logo Maserati Corse.

Gen3 będzie najszybszym i najwydajniejszym samochodem Formuły E, z przednim i tylnym układem napędowym dostarczającym 600kW mocy regeneracyjnej i 95 proc. sprawności energetycznej, pozwalającej na wykorzystywanie ponad 40 proc. energii pochodzącej z samego hamowania. Wiedza pozyskana na torach wyścigowych, technologia i oprogramowanie wykorzystywane w Formule E zostanie przeniesiona do wysokiej klasy samochodów drogowych Maserati wraz ze zbliżającym się wprowadzeniem nowej gamy Folgore.

Maserati Tipo Folgore Gen3
Maserati Tipo Folgore Gen3
Maserati Tipo Folgore Gen3

Maserati w Formule E

W styczniu 2022 roku Maserati podało, że będzie startować w Formule E od 2023 roku. Dyrektor generalny Maserati Davide Grasso stwierdził, że „powrót do przyszłości” to pierwszy krok dla 107-letniej firmy, słynącej z szybkich luksusowych samochodów i chcącej przywrócić sobie jej wyścigowe kompetencje.

W latach 50-tych Maserati zdobyło mistrzostwo Formuły 1 z kierowcą Juanem Manuelem Fangio. Marka jest częścią Grupy Stellantis, powstałej w zeszłym roku z połączenia Fiat Chrysler Automobiles i francuskiej grupy PSA.

Zobacz też: Maserati Tipo Folgore Gen3

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię