Peugeot na Targach CES w Las Vegas zaprezentował początek „nowej ery” samochodów. Model Peugeot Inception Concept ma być wyznacznikiem zaprezentować tego, co Peugeot będzie prezentował w nowych samochodach elektrycznych już w 2025 roku. 

  • Peugeot zaprezentował koncepcyjny model Peugeot Inception Concept
  • Samochód ma zasięg 800 km
  • Od 0-100 km/h Peugeot Inception Concept przyspiesza w mniej niż 3 sekundy

Nowy Peugeot Inception Concept

Na targach Consumer Electronics Show w Las Vegas Peugeot przedstawił model koncepcyjny samochodu – Peugeot Inception Concept. Jest to sedan oparty na platformie STLA Large, a sam samochód posiada dwa napędzające go silniki elektryczne – jeden z przodu, drugi z tyłu, co ma sprawiać, że Peugeot Inception Concept będzie samochodem z napędem na cztery koła. Łączna moc samochodu ma wynosić blisko 680 KM (500kW). Przyspieszenie od 0 do 100km/h ma zająć mniej niż 3 sekundy.

Peugeot Inception Concept
Peugeot Inception Concept
Peugeot Inception Concept

Peugeot Inception Concept — zasięg samochodu

Samochód ma mieć zasięg do 800 kilometrów i został wyposażony w akumulator o pojemności 100 kWh. Szacowany poziom zużycia energii to ok. 12,5 kWh/100 km. Peugeot podkreśla, że zasięg samochodu zezwala na pokonanie odległości z Paryża do Marsylii lub z Brukseli do Berlina. Bateria ładuje równowartość 30 km zasięgu w ciągu jednej minuty lub 150 km w ciągu pięciu minut. Samochód ma wykorzystywać jednostkę napędową EDM3 – obsługującą napięcie 800 V, które zapewnia od 150-330 kW na silnik. 

Platforma STLA Large pojawiła się w 2021 roku i została dedykowana dla samochodów z Grupy Stellantis z segmentu D i E. Instalowanie na niej mają być akumulatory o pojemności od 101 do 118 kWh. Ma ona stanowić bazę dla nowej generacji samochodów. 

— Peugeot jest zaangażowany w elektryfikację swojej gamy. W 2023 roku 100 proc. pojazdów w gamie zostanie zelektryfikowanych, a w ciągu najbliższych dwóch lat pojawi się pięć nowych modeli całkowicie elektrycznych. Nasza ambicja jest prosta: uczynić Peugeot wiodącą marką elektryczną w Europie do 2030 roku. Ten cel i ambitna wizja torują drogę radykalnej transformacji marki. Jej ucieleśnieniem jest dziś Peugeot Inception Concept, który wyznacza początek nowej ery — mówi Linda Jackson prezes marki Peugeot.

Peugeot Inception Concept

Peugeot Inception Concept — wymiary samochodu

Peugeot Inception Concept ma 1,34 m wysokości, co ma podkreślać i mieścić w sobie zastosowane w samochodzie liczne innowacje. Długość samochodu to 5 metrów. W samochodzie zainstalowano cały pakiet funkcji wspomagania kierowcy, które oparte są na sztucznej inteligencji, takie jak STLA Brain, Smart Cockpit i Autodrive. Koncepcyjny model Peugeota posiada innowacyjną kierownicę, która komunikuje się z kołami przy pomocy cyfrowego sterowania. Układ kierowniczy „steer by wire” trafi do produkcji seryjnej już w 2025 roku. 

Peugeot Inception Concept
Peugeot Inception Concept
Peugeot Inception Concept
Peugeot Inception Concept

Wnętrze samochodu stanowi szklana kopuła o powierzchni 7 mkw. Wszystkie przeszklenia (przednia szyba, szyby boczne i inne) wykonane są ze szkła przeznaczonego dla zastosowań architektonicznych. Zachowuje ono wyjątkowe właściwości termiczne i wykonane jest w procesie obróbki wielochromowej, który pierwotnie był stosowany przez NASA, przy tworzeniu wizjerów hełmów astronautów. Szkło NARIMA ma ciepłe odbicie w odcieniach żółci i chłodniejszą transmisję światła, w niebieskawych tonach.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię