Zakrzew na Mazowszu kupi cztery autobusy elektryczne i osiem ładowarek. Samorząd otrzymał 9 mln zł dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dla gminy duży postęp nie tylko ekologiczny, ale i społeczny, gdyż do tej pory nie funkcjonowała tam komunikacja publiczna. Nowe zeroemisyjne pojazdy będą wozić pasażerów głównie do powiatowego Radomia oraz na gminnych trasach wewnętrznych. Umowa pomiędzy samorządem Zakrzewa a NFOŚiGW została podpisana 15 czerwca 2022 r.

  • Zakrzew kupi cztery autobusy elektryczne
  • Dotychczas samorząd nie posiadał transportu zbiorowego
  • Samorząd otrzymał 9 mln zł dotacji z NFOŚiGW w ramach programu „Zielony Transport Publiczny”

Autobusy elektryczne dla Zakrzewia

Autobusy elektryczne dla Zakrzewa to prawdziwy przełom. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach programu priorytetowego „Zielony Transport Publiczny”, którego celem jest obniżenie wykorzystania energii i paliw emisyjnych w publicznym transporcie zbiorowym i rozwój w Polsce „zielonej” mobilności. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże gminie Zakrzew dofinasowanie w wysokości 8 440 875 zł, które stanowi całość kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Tymczasem własny wkład gminy wynosi 3 428 625 zł, a ogólny koszt projektu zamknie się w łącznej kwocie 11 869 500 zł. Za te pieniądze zostaną kupione cztery autobusy elektryczne wraz z punktami ładowania i towarzyszącą infrastrukturą.

– Upowszechnianie w Polsce zeroemisyjnego transportu publicznego powinno dotyczyć nie tylko wielkich miast, ale również mniejszych miejscowości. Takim założeniem kierujemy się przy wdrażaniu programu „Zielony Transport Publiczny”, dbając o to, aby z nowoczesnego i ekologicznego transportu publicznego mogli korzystać wszyscy, bez względu na miejsce zamieszkania. Poprzez finansowe wspieranie takich projektów jak w Zakrzewie, wpływamy zatem nie tylko na poprawę stanu powietrza w kraju, ale zarazem na polepszenie jakości życia lokalnych społeczności – mówi Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Autobusy elektryczne w Zakrzewie – jakie autobusy wyjadą na drogę?

Gmina Zakrzew planuje kupić cztery 12-metrowe autobusy elektryczne o minimalnej mocy silnika 160 kW i z magazynem energii o pojemności co najmniej 200 kWh, dzięki czemu „elektryki” będą mogły jednorazowo przebyć trasę o długości 150 km. Nie wiadomo dokładnie jakie modele zostaną zakupione. Podano tylko tyle, że mają to być pojazdy nie tylko bezemisyjne, ale też wygodne, niskopodłogowe, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, posiadające 29 miejsc siedzących i 75 stojących oraz wyposażone w biletomaty wraz z systemem obsługującym. 

Stacje ładowania w Zakrzewie

Umowa o dofinansowanie z NFOŚiGW przewiduje także zakup i montaż ośmiu punktów ładowania: czterech ładowarek o mocy 40 kW i czterech – 120 kW, wraz z niezbędną infrastrukturą. Stacje te zostaną zlokalizowane w Zakrzewie oraz w pobliskich miejscowościach:  Wacyn, Dąbrówka Nagórna, Zakrzewska Wola i Jaszowice-Kolonia. W ramach projektu zaplanowano również przeszkolenie 10 osób: 8 kierowców i 2 mechaników. 

– Dotychczas utrzymywaliśmy tylko dwa spalinowe autobusy przeznaczone do dowozu uczniów do szkoły. Teraz uruchomienie komunikacji zbiorowej bazującej na pojazdach napędzanych elektrycznie stworzy zupełnie nową sytuację społeczną, ekologiczną i ekonomiczną. „Elektryki” zapewnią stałe połączenie komunikacyjne gminy z Radomiem, co ułatwi ludziom dojazdy do miejsc pracy i nauki, a jednocześnie będzie miało wpływ na poprawę jakości powietrza w Zakrzewie i okolicy. Zakładamy bowiem, że wiele osób zechce przesiąść się z prywatnych samochodów do cichych i czystych, ekologicznych autobusów –podsumowuje gospodarz gminy – przyznaje Leszek Margas, wójt gminy Zakrzew.

Umowa o udzielenie dotacji w ramach programu „Zielony Transport Publiczny” została podpisana 15 czerwca br. w Urzędzie Gminy w Zakrzewie. Zakończenie projektu przewidywane jest na 16 sierpnia 2023 r.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię