Bolt testuje rozwiązanie AI ułatwiające prawidłowe parkowanie hulajnóg testuje nowe. System analizuje zdjęcia zrobione przez użytkowników i poucza jak prawidłowo pozostawić pojazd po zakończeniu przejazdu. W ten sposób Bolt chce edukować użytkowników swoich pojazdów. Na początek, w ramach testów nowe rozwiązanie będzie dostępne w Krakowie, Lublinie, Szczecinie, Trójmieście i Warszawie.

  • Bolt dzięki sztucznej inteligencji chce poprawić kwestię prawidłowego parkowania hulajnóg elektrycznych
  • Testy nowego rozwiązania ruszą w Krakowie, Lublinie, Szczecinie, Trójmieście i Warszawie
  • Algorytm AI był szkolony na puli 150 tys. zdjęć

Poprawne parkowanie hulajnóg w ocenie sztucznej inteligencji Bolt

Nieprawidłowe parkowanie to jeden z najczęstszych problemów związanych z używaniem hulajnóg. Rozwiązanie opracowane przez Bolt opiera się na algorytmie uczenia maszynowego, wyszkolonym na puli 150 tys. zdjęć przedstawiających zaparkowane hulajnogi. W ten sposób system odróżnia hulajnogi zaparkowane prawidłowo od tych pozostawionych niezgodnie z przepisami.

Hulajnoga elektryczna Bolt

System został pomyślnie przetestowany w Sztokholmie, w Szwecji oraz w norweskim Oslo, a obecnie Bolt testuje i wprowadza stopniowo to rozwiązanie w innych europejskich miastach, w tym w Polsce: w Krakowie, Lublinie, Szczecinie, Trójmieście i Warszawie. W czasie testów w Sztokholmie skuteczność weryfikacji zdjęć przez sztuczną inteligencję wyniosła co najmniej 80 proc.

– Chcemy wspierać naszych partnerów- miasta w tworzeniu rozwiązań, które mają usprawnić parkowanie hulajnóg. W przeszłości zdjęcia zaparkowanych hulajnóg, robione przez użytkowników, były analizowane przez ludzi. Teraz, dzięki sztucznej inteligencji, będziemy mogli uzyskać natychmiastowe rezultaty, co znacząco wpłynie na poprawę zachowań użytkowników w zakresie parkowania mówi Valerii Romanov, Country Manager Bolt Rentals w Polsce. 

Jak to działa?

Na podstawie zdjęcia zrobionego przez użytkownika, sztuczna inteligencja sprawdza w czasie rzeczywistym, czy hulajnoga nie blokuje chodnika, ścieżki rowerowej lub wyjścia z budynku. Jeśli pojazd zostanie zaparkowany nieprawidłowo, użytkownik otrzyma powiadomienie w aplikacji, informujące go o prawidłowym zaparkowaniu. 

Hulajnoga elektryczna Bolt

W celu osiągnięcia jak największej dokładności, model sztucznej inteligencji będzie szkolony lokalnie we wszystkich miastach, w których nowe rozwiązanie zostanie uruchomione. Dzięki temu dostosuje się on do specyficznych elementów danego miasta, takich jak przepisy parkingowe czy układ ulic.  

Podczas pierwszego testu przeprowadzonego w Sztokholmie udało się zmniejszyć liczbę nieprawidłowo zaparkowanych hulajnóg o 20 proc., z perspektywą coraz lepszych wyników.

– W Bolcie wierzymy w zachęty i w edukowanie naszych klientów, a nie karanie ich. Oprócz komunikatów edukacyjnych związanych z naszym nowo wprowadzonym rozwiązaniem parkingowym AI, będziemy rozbudowywać nasze stacje do ładowania na terenie miast i zachęcać naszych użytkowników do parkowania hulajnóg w tych miejscach. Będzie to dodatkowa zachęta do prawidłowego parkowania dodaje Valerii Romanov. 

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię