Auta elektryczne dla Ubera staną się podstawowym środkiem, na którym będą realizowane przejazdy. Prezes firmy na konferencji w Londynie „GO-GET Zero” podkreślił, że firma chce sprawić, by kierowcy mogli „absolutnie bez wysiłku” przejść na ekologiczne środki transportu. Uber chce oferować szereg zniżek dla pasażerów, a dla kierowców mają skorzystać na specjalnych programach. 

Uber stawia na auta elektryczne

Auta elektryczne w Uberze od dawna postrzegane są jako przyszłość przewozów. Dara Khosrowshahi prezes firmy podczas zorganizowanej w Londynie konferencji „GO-GET Zero” mówił, że Uber chce sprawić, by kierowcy i pasażerowie mogli „absolutnie bez wysiłku” przejść na ekologiczną formę transportu.

— Londyn jest dziś liderem w zakresie oferowania doświadczeń korzystania z Ubera na świecie. Można tu skorzystać z samochodu elektrycznego, roweru, hulajnogi i innych form transportu. Polityka miasta i Wielkiej Brytanii, zmierzająca do obniżenia emisji i oczyszczenia transportu miała i ma znaczący wpływ na obecny kształt. Uber też w tym uczestniczył. Zainwestowaliśmy 5 milionów funtów w infrastrukturę ładowania w samym Londynie. Stworzyliśmy własny plan dotyczący czystego powietrza i wdrożyliśmy ekologiczne rozwiązania, dzięki którym pasażerowie w mieście mogą teraz zamówić pojazd elektryczny bez dodatkowych kosztów. Pomogło to w uzyskaniu ponad 10 000 kierowców pojazdów elektrycznych w stolicy Wielkiej Brytanii, co jest niesamowite — mówił prezes Ubera. 

Dara Khosrowshahi prezes Ubera

Podkreślał także, że doświadczenie londyńskie przygotowało dla firmy grunt pod rozpoczęcie skalowania elektryfikacji na cały świat. Uber potroił liczbę pojazdów elektrycznych na swojej platformie tylko w ciągu ostatniego roku. 

— W ubiegłym miesiącu z radością przekroczyliśmy kamień milowy w postaci ponad 60 000 kierowców, w Ameryce Północnej i Europie. Co dziesiątą przejechaną milę pokonują samochody elektryczne. Tutaj, w Londynie, jesteśmy bardzo blisko osiągnięcia wyniku prawie co piątej mili, która realizowana jest na samochodach elektrycznych. Kierowcy Ubera stali się pierwszymi na świecie użytkownikami elektryfikacji, poruszając się pojazdami elektrycznymi pięć razy szybciej niż przeciętni kierowcy — mówił.

Dara Khosrowshahi podkreślił także, że przeciętny kierowca Ubera przejeżdża o wiele więcej kilometrów niż zwykły kierowca i do pewnego stopnia są oni pierwszymi osobami, które sprawiają, że klienci mają kontakt z elektromobilnością.

— To pozwoliło Uberowi wprowadzić specjalny pakiet produktów, które mają oferować przejazdy o niskiej lub całkowicie zerowej emisji. Dziś w ponad 200 miastach na całym świecie, tylko w ostatnim miesiącu Uber wykonał ponad 10 milionów przejazdów. Wielu pasażerów mówi mi, że po raz pierwszy doświadczyli jazdy samochodem elektrycznym właśnie w Uberze — mówił.

Uber i auta elektryczne

Uber i auta elektryczne — co się zmieni?

Uber zapowiedział, że wprowadzi szereg rozwiązań ułatwiających kierowcom ładowanie swoich samochodów elektrycznych. Będzie także oferował pasażerom zniżki na przejazdy elektrykami na lotniska i z lotnisk. Kluczowe jest jednak przekonanie kierowców do zmiany samochodów. Obawiają się oni, że koszty pierwotne będą dużo wyższe i będą mieli problem z ładowanie. 

Uber zaprezentował rozwiązanie w swojej aplikacji, które ma połączyć ją z samym samochodem. W ten sposób kierowca będzie otrzymywał rekomendację w czasie rzeczywistym na temat tego, kiedy ma zaplanować przerwę na ładowanie, a w przypadku zbyt niskiego zasięgu, dłuższe kursy nie będą możliwe do przyjęcia. Aplikacja ma też pokazywać bieżący cennik ładowania, co ma pozwolić na uniknięcie wyższych kosztów. 

Ponadto Uber chce oferować kierowcom motywacje finansowe. W USA i Kanadzie kierowcy otrzymają dodatkowo 1 dolara za każdą podróż zrealizowaną przy użyciu samochodu elektrycznego. 

Uber i stacje ładowania

W marcu 2022 roku Uber podał, że zbuduje w Londynie 700 ładowarek. Firma na ten cel przeznaczyła łącznie 5 milionów funtów. Ostatnie ładowarki mają być gotowe już w 2023 roku. Wybrane przez Ubera miejsca to gminy Brent, Newham i Redbridge. Wybór miejsc nie jest przypadkowy, bo większość miejskich ładowarek w Londynie zlokalizowana była w centralnym i zachodnim regionie miasta. Co czwarta z nich znajduje się w Westminster, Chelsea, Fulham i Hammersmith. 

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Uber chce do 2025 roku w stolicy Wielkiej Brytanii posiadać wyłącznie samochody elektryczne. W 2021 roku uruchomiono specjalną usługę”Uber Green”, która obsługiwana jest wyłącznie przez elektryki. Amerykański gigant zachęcał kierowców do obsługiwania tej oferty poprzez 13 proc. wyższe zarobki. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię