Fisker szykuje się do upadłości. Wg doniesień „Wall Street Journal” startup zatrudnił doradców restrukturyzacyjnych, którzy mają pomóc w ewentualnym złożeniu wniosku o upadłość. Dziennikarze powołują się na osoby zaznajomione z tematem.

Problemy Fisker

„Wall Street Journal” wskazuje, że Fisker zatrudnił firmę FTI Consulting oraz kancelarię prawną Davis Polk. Oba podmioty miałyby pracować nad potencjalnym wnioskiem o upadłość. Jeszcze w tym miesiącu firma sygnalizowała zagrożenia związane z dalszą kontynuacją działalności, a także redukcję zatrudnienia. Fisker mówił też o wstrzymaniu inwestycji w przyszłe projekty, dopóki nie zabezpieczy partnerstw. Jednym z partnerów miał być Nissan, który miał prowadzić zaawansowane już rozmowach dotyczące potencjalnej inwestycji w Fisker. Japoński koncern miałby w ten sposób pozyskać dostęp do elektrycznego samochodu typu pickup.

Oświadczenie firmy

Fisker 14 marca wydał oświadczenie. Czytamy w nim, że zgodnie z polityką firmy, Fisker nie komentuje plotek i spekulacji rynkowych.

Problemy Fisker

Reuters wskazuje, że próbując strategicznego kroku w kierunku modelu partnerstwa dealerskiego zamiast bezpośredniego podejścia do klienta, Fisker ujawnił plany powstrzymania się od zewnętrznych wydatków na przyszłe projekty, takie jak pickup Alaska i kompaktowy samochód PEAR.

Akcje Fiskera na początku marca gwałtownie spadły o prawie 47 proc., po ogłoszeniu obaw dotyczących możliwości kontynuacji działalności, a także planowanych redukcji zatrudnienia. Fisker, osiągając rekordowo niską wartość akcji w wysokości 38 centów, znalazł się pod nadzorem Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych ze względu na niezgodności z regułą notowań.

Trudna sytuacja finansowa

Prognoza produkcji Fiskera na rok 2024, szacowana jest na 20 000-22 000 pojazdów Ocean. Reuters pisze, że decyzja Fiskera o redukcji zatrudnienia o 15 proc. de facto podważa jego potencjał do dalszego wzrostu. Pod koniec 2023 roku rezerwy gotówkowe firmy zmalały do 325,5 miliona dolarów z 527,4 miliona dolarów we wrześniu. Strata netto w czwartym kwartale 2023 roku sięgnęła 462,6 miliona dolarów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię