LEVC L380 to pierwszy samochód brytyjskiego producenta z nowej gamy w pełni elektrycznych modeli. Ma on przyspieszyć transformację producenta taksówek. Jest to także pierwszy elektryczny van w ofercie firmy.

LEVC L380 — nowy brytyjski elektryk

Po wprowadzeniu na rynek na początku tego roku platformy dedykowanej pojazdom elektrycznym (SOA-Space Oriented Architecture) wielozadaniowy pojazd L380 (MPV) jest pierwszym modelem, który zostanie na niej zbudowany. Platformę opracowano wspólnie z Geely Holding, właścicielem brytyjskiej marki. LEVC od zawsze skupiał się na zaspokajaniu potrzeb społeczeństwa poprzez transport ludzi w obszarach miejskich. Firma słynęła z produkcji londyńskich taksówek. Model TX stanowił w grudniu 2023 roku blisko 50 proc. wszystkich licencjonowanych taksówek w stolicy Wielkiej Brytanii.

Nowy model L380 firmy LEVC to samochód oferujący szeroką konfigurację siedzeń. Auto dostępne będzie w wersji sześcio- lub ośmiomiejscowej. Pojazd pojawi się najpierw na rynku chińskim i to jeszcze w 2024 r.

LEVC L380

Transformacja LEVC

LEVC przekształca się z producenta wysokiej klasy taksówek w dostawcę rozwiązań w zakresie elektrycznej mobilności. Produkcja pierwszego w pełni elektrycznego modelu LEVC ruszyła na linii montażowej w Yiwu w Chinach. Fabrykę przystosowano do wymagań jakie niesie ze sobą produkcja aut elektrycznych. Będzie to drugi obok historycznej fabryki LEVC w Coventry w Wielkiej Brytanii zakład, w którym budowane będą samochody brytyjskiej marki.

LEVC L380 — wymiary i cechy samochodu

LEVC L380 to kamień milowy w historii firmy, bowiem jest to pierwszy pojazd wielozadaniowego (MPV) w jej historii. Nie podano jednak ceny samochodu. Wiadomo tylko tyle, że auto pod maską ma silnik o mocy 200 kW, który będzie zasilany akumulatorem od chińskiego producenta CATL. Pojazd wyposażono w akumulator o pojemności 100 kWh, albo w wyższej wersji 116 kWh. Ma to pozwolić na przejechanie do 570 kilometrów, a wersja z większym akumulatorem ma oferować zasięg do 675 kilometrów.

LEVC L380 ma 5,30 m długości, a rozstaw osi sięga 3,19 metra. Samochód otrzymał numer kodowy „380”, bowiem producent twierdzi, że oferuje on tyle miejsca, co w „Airbusie A380”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię