Nissan przestanie opracowywać nowe silniki dla Europy. Powodem jest fakt, że konsumenci przestawiają się na pojazdy elektryczne. Taką informację potwierdził w czasie ogłoszenia wyników finansowych dyrektor operacyjny Nissana, Ashwani Gupta.

  • Nissan wstrzymuje rozwój silników spalinowych w Europie
  • Powodem takich działań jest fakt, że w Europie popularność zyskują samochody elektryczne
  • Nissan przedstawi wkrótce elektrycznego następcę Nissana Micra

Nissan kończy z silnikiem spalinowym w Europie

Zatrzymanie rozwoju silników spalinowych zbiega się w czasie z wprowadzeniem nowych norm emisji Euro 7. Oczekuje się, że Unia Europejska wdroży Euro 7 od 2025 roku.

Automotive News Europe pisze, że przemysł motoryzacyjny sprzeciwił się nowemu standardowi, ponieważ planowane limity są od 5 do 10 razy ostrzejsze niż te przyjęte dla Euro 6. Tak sądzi m.in. niemiecka grupa przemysłu motoryzacyjnego – VDA.

Samochód elektryczny Nissan LEAF
Nissan LEAF ma już 10 lat. Firma chwali się wzrostem sprzedaży. źródło: Nissan

Gupta powiedział, że Nissan będzie nadal rozwijał silniki spalinowe na inne rynki, na których będzie to miało sens. Zwrócił jednak uwagę na przeprojektowany samochód sportowy Z i crossover Rogue, jako na pojazdy benzynowe, które wciąż są poszukiwane na niektórych rynkach.

Nissan będzie również kontynuował ograniczony rozwój swoich silników benzynowych na rynek amerykański, głównie z myślą o pickupach.

Ashwani Gupta dyrektor operacyjny Nissana
Ashwani Gupta dyrektor operacyjny Nissana zdjęcie: Nissan

Koalicja Nissana stawia na elektryki

Renault, Nissan i Mitsubishi Motors planują potroić swoje inwestycje we wspólne opracowywanie samochodów elektrycznych – poinformowały Agencję Reuters dwie osoby znające ten plan.

Ponieważ producenci samochodów stają w obliczu presji ze strony nowych konkurentów i oczekiwanego przesunięcia popytu w kierunku samochodów elektrycznych, francusko-japoński sojusz dąży do pogłębienia współpracy.

Reuters pisze, że trójka producentów ogłosi w czwartek plan zainwestowania ponad 23 miliardów euro w rozwój pojazdów elektrycznych, w ciągu najbliższych pięciu lat. Do 2030 r. sojusz ma przedstawić ponad 30 nowych pojazdów elektrycznych, opartych na pięciu wspólnych platformach.

Jeszcze więcej aut elektrycznych

Wcześniej grupa wydała już na elektryfikację swojej oferty 10 miliardów euro. Reuters pisze, że rzecznicy Nissana, Renault i Mitsubishi nie potwierdzili w niedzielę informacji, jakie podały źródła Agencji.

Plan, który kreśli ramy współpracy do 2030 roku, ma na celu pokazanie „zintensyfikowanej współpracy” wśród producentów samochodów, podkreślając „wspólną wizję elektryfikacji i połączonej mobilności” – podało jedno ze źródeł Agencji. Źródła podają też, że pięć wspólnych platform obejmie 90 procent pojazdów elektrycznych, które firmy mają opracować i uruchomić do 2030 r.

Zobacz też: Tak będzie wyglądał następca Nissana Micra. Będzie produkowany we Francji

Elektryczny następca Nissana Micra

W ramach zmiany pojazdów elektrycznych Nissan wprowadzi na rynek w pełni elektrycznego następcę swojego małego samochodu Micra, który będzie stworzony na nowej platformie EV, współdzielonej z nadchodzącym Renault 5.

Elektryczny następca Nisana Micra
Elektryczny następca Nisana Micra. zdjęcie: Nissan

Całkowicie nowy elektryczny samochód kompaktowy jeszcze bardziej ma ulepszyć przyszłą gamę japońskiego producenta. Nowy elektryk, jako część nowej ścieżki obranej przez sojusz Renault-Nissan-Mitsubishi, został zaprojektowany przez Nissana. Za konstrukcję i produkcję odpowiedzialne będzie Renault. Auto powstało na platformie Alliance CMF B-EV.

Elektryczny następca Nisana Micra.   zdjęcie: Nissan
Elektryczny następca Nisana Micra. zdjęcie: Nissan

Kolejny Nissan „made in France”

Nowy kompaktowy elektryk został ogłoszony w ramach Alliance 2030 – wspólnej ścieżki ogłoszonej przez Renault, Nissan i Mitsubishi, która koncentruje się na pojazdach elektrycznych i działaniach w zakresie mobilności połączonej.

Nowy samochód elektryczny Nissana, to kolejny model w portfolio produkowany przez Renault we Francji. Nad Sekwaną powstaje już lekki samochód dostawczy Nissana – Nissan Townstar – który jest następcą pionierskiego modelu e-NV200.

Nissan jednak nie podał żadnych szczegółów dotyczących nazwy, czy parametrów samochodu.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię