Volvo zainwestowało w StoreDot – izraelską firmę opracowującą technologię ekstremalnie szybkiego ładowania akumulatorów do samochodów elektrycznych. 

  • Izraelska spółka StoreDot chce zbudować superszybkie akumulatory
  • Współpraca z Volvo ma przyspieszyć wdrożenie technologii i uruchomienie mocy produkcyjnych
  • Volvo chce do 2030 stać się producentem wyłącznie elektrycznych samochodów

Volvo inwestuje w spółkę StoreDot

StoreDot pracuje nad pionierską technologią, która według firmy powinna zaowocować zbudowaniem akumulatorów, które pozwolą na ładowanie do 160 km zasięgu elektrycznego w zaledwie pięć minut. Volvo chce do 2030 r. stać się firmą produkującą wyłącznie samochody elektryczne.

StoreDot dzięki współpracy z Volvo, chce skrócić czas wprowadzania swojej technologii na rynek i uruchomić masową produkcję do 2024 rokuVolvo jest pierwszym producentem samochodów premium, który zainwestował w StoreDot.

Wnętrze Volvo XC40 Recharge
zdjęcie: Volvo

Współpraca między firmami będzie miała miejsce głównie w ramach spółki joint venture zajmującej się technologią akumulatorów, którą Volvo utworzyło w zeszłym roku we współpracy z firmą Northvolt – wiodącym szwedzkim producentem akumulatorów.

Chcemy być liderem transformacji w naszej branży, a Tech Fund odgrywa kluczową rolę w nawiązywaniu współpracy z przyszłymi liderami technologii – mówi Alexander Petrofski, szef Volvo Cars Tech Fund. 

StoreDot doskonale wpisuje się w naszą filozofię myślenia, a zaangażowanie tej firmy w elektryfikację i mobilność bezemisyjną, odpowiada naszemu – dodaje. 

StoreDot koncentruje się na unikalnej technologii anod z dominacją krzemu i integracji z oprogramowaniem. Celem firmy jest opracowanie technologii ekstremalnie szybkiego ładowania akumulatorów.

Volvo XC40 Recharge
zdjęcie: Volvo

Współpraca Volvo z Northvolt

Volvo zobowiązało się do pełnej elektryfikacji i zamierza do 2030 r. sprzedawać wyłącznie samochody elektryczne. Do 2025 r. dąży do tego, aby połowa światowej sprzedaży składała się z samochodów w pełni elektrycznych.

Wspólne przedsięwzięcie z Northvolt, ogłoszone w zeszłym roku, skupia się zarówno na rozwoju, jak i produkcji najnowocześniejszych ogniw akumulatorowych, specjalnie opracowanych i dostosowanych do użytku w czysto elektrycznych samochodach Volvo i Polestar.

Volvo i firma StoreDot rozpoczynają współpracę

W ramach inwestycji w joint venture o wartości około 30 miliardów koron szwedzkich obie firmy zbudują wspólne centrum badawczo-rozwojowe oraz zakład produkcji akumulatorów w regionie Göteborga w Szwecji. Razem obiekty te stworzą ponad 3000 nowych miejsc pracy.

W nadchodzących latach Volvo chce wprowadzić zupełnie nową rodzinę samochodów w pełni elektrycznych. 

Volvo C40 Recharge
zdjęcie: Volvo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię