Ładowarki Enefit pojawią się na Śląsku. Estońska firma, która należy do państwowego przedsiębiorstwa Eesti Energia zbuduje stacje ładowania w Zabrzu i Bielsku-Białej. Łącznie powstać ma 68 ładowarek.

Enefit i ładowarki na Śląsku

Stacje ładowania Enefit będą w 100 procentach wykorzystywały energię pochodzącą z odnawialnych źródeł energii. Energia będzie dostarczana przez firmę Enefit. W Bielsku-Białej i Zabrzu stanie łącznie 68 urządzeń. Estońska firma podkreśla, że w dalszym ciągu poszukuje kolejnych lokalizacji pod budowę publicznych ładowarek. W ciągu najbliższych czterech lat Enefit chce zamontować nad Wisłą łącznie 2500 urządzeń. 

Enefit VOLT i stacje ładowania

Enefit w 2023 roku wprowadził w Polsce markę Enefit Volt. Jest ona od ponad trzech lat zarządcą siecią publicznych ładowarek w Estonii, a także na Łotwie i Litwie. Enefit Volt chce także rozwijać swój biznes w Polsce. W tym celu dogadano się z polskim gigantem energetycznym – Tauronem Dystrybucją – w sprawie przejęcia infrastruktury służącej do ładowania aut w Zabrzu i Bielsku-Białej.

Enefit chce w ciągu najbliższych tygodni uruchomić na Śląsku 68 ładowarek. W samym Zabrzu powstanie 46 urządzeń zlokalizowanych w 22 miejscach w Zabrzu, a także 22 ładowarki w 19 miejscach w Bielsku-Białej. Wszystkie urządzenia umożliwią ładowanie wszystkich rodzajów samochodów elektrycznych. Sama infrastruktura stworzona została przez Tauron Dystrybucję.

Powstała ona w ramach tzw. mechanizmu interwencyjnego. Zmiana przepisów w ustawie o elektromobilności wprowadziła jednak ograniczenia w świadczeniu tego typu usług przez spółki dystrybucyjne. W takiej sytuacji Tauron Dystrybucja w ramach przetargu wyłonił docelowego operatora infrastruktury w obu miastach.

Maciej Kowalski prezes Zarządu Enefit w Polsce wskazuje, że elektryków w Polsce wciąż przybywa, a to zwiększa zapotrzebowanie na ładowanie. Maciej Kowalski prezes Zarządu Enefit w Polsce wskazuje, że elektryków w Polsce wciąż przybywa, a to zwiększa zapotrzebowanie na ładowanie. Dodaje, że już w momencie wprowadzania na rynek usługi Enefit VOLT, firma zapowiedziała, że włączy się w rozwój publicznej sieci ładowarek.

— Teraz, dzięki współpracy z Tauron Dystrybucja, będziemy mogli udostępnić mieszkańcom Bielska-Białej i Zabrza kilkadziesiąt punków ładowania. Cieszymy się, że nasze pierwsze ładowarki realizowane w ramach publicznej sieci pojawią się na terenie województwa śląskiego. Rok temu to właśnie w Katowicach otworzyliśmy nasze drugie biuro sprzedaży, a region ten zajmuje ważne miejsce w strategii rozwoju naszej firmy w Polsce — podkreśla Maciej Kowalski.

Ładowarki Enefit na wynajem

Estońska spółka Enefit, chce udostępnić swoim klientom biznesowym opcję wynajmu ładowarek do aut elektrycznych. Odbywać się to będzie także pod marką Enefit VOLT. Operator stacji bierze na siebie instalację ładowarki, a także pełne wsparcie konserwacyjno-techniczne. W ofercie jest także zarządzanie stacją ładowania online. W Polsce Enefit ma w swojej ofercie również inne usługi z zakresu modernizacji oświetlenia oraz produkcji energii z OZE.

Enefit i Eesti Energia

Eesti Energia jest w krajach bałtyckich jednym z głównych producentów energii wiatrowej oraz jednym z nielicznych producentów paliw płynnych. Firma zatrudnia łącznie ok. 5 400 osób, a w 2022 roku w skali całej grupy osiągnęła przychody na poziomie 2,2 mld euro.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię