Toyota dostarczyła 25 wodorowych taksówek do Hamburga. Samochody będą jeździć w barwach firmy Best Taxi. Firma pozyskała Toyoty Mirai drugiej generacji. Do 2025 roku wszystkie taksówki w tym mieście będą bezemisyjne.

  • 25 wodorowych Toyot Mirai drugiej generacji wyjedzie na ulice Hamburga
  • Hamburg chce do 2025 roku wycofać taksówki z napędem spalinowym
  • Wodorowe Toyoty Mirai jeżdżą już na ulicach Paryża i Kopenhagi

Wodorowe Toyoty Mirai zasilają flotę taksówek w Hamburgu

Toyota i firma taksówkowa Best Taxi udostępniły pasażerom w Hamburgu 25 bezemisyjnych taksówek Toyota Mirai. Flotę sedanów klasy premium z elektrycznym napędem zasilanym wodorowymi ogniwami paliwowymi dostarczył firmie Best Taxi autoryzowany salon Toyota Autohaus S+K.

— W dużym mieście takim jak Hamburg branża taksówkowa może odegrać ważną rolę w dekarbonizacji transportu. Cieszymy się, że możemy wnieść swój wkład w ten projekt. Taksówki codziennie pokonują wiele kilometrów, a Toyoty Mirai z napędem na wodorowe ogniwa paliwowe to przyjazne dla środowiska, praktyczne rozwiązanie, które przyczyni się również do poprawy jakości powietrza w mieście —powiedział Carsten Schulz, dyrektor generalny firmy Autohaus S+K GmbH, autoryzowanego dealera Toyoty.

Wodorowe taksówki na ulicach Hamburga

Toyoty Mirai zostały sfinansowane z dotacji samorządu Hamburga w ramach projektu „Taxi of the Future”, którego celem jest wymiana wszystkich taksówek działających na terenie miasta na auta bezemisyjne do końca 2024 roku. Projekt ten rozpoczął się w kwietniu 2021 roku, kiedy po mieście poruszało się zaledwie 5 taksówek nieemitujących spalin. Do dziś licencję taksówkarską otrzymało łącznie 350 samochodów elektrycznych, z których 25 to zasilane wodorem Toyoty Mirai. Władze Hamburga utworzyły oddzielny fundusz, z którego zostanie zakupionych łącznie 460 elektrycznych samochodów bateryjnych i wodorowych, w tym 60 aut przystosowanych do przewozu osób na wózkach inwalidzkich.

Toyota Mirai coraz popularniejsza w roli taksówki

Toyota Mirai jest coraz chętniej wybieranym przez taksówkarzy samochodem do pracy we flotach. W Paryżu w roli taksówek jeździ już 600 Mirai, w Kopenhadze w firmie taksówkowej pracuje 100 wodorowych Toyot, a w całej Europie sedany Mirai znajdują się we flotach wielu serwisów car-sharingowych, ride-sharingowych i wypożyczalni samochodów.

Toyota Mirai drugiej generacji oferuje zasięg do 650 kilometrów wg WLTP i może zostać zatankowana w kilka minut. Napędza ją silnik elektryczny o mocy 182 KM, zasilany ogniwami paliwowymi, które generują prąd w reakcji wodoru i tlenu. Jedynym produktem ubocznym tej reakcji jest para wodna. Mirai łączy korzyści wynikające z dużego zasięgu i szybkiego tankowania. Auto jest oferowane w Polsce w dwóch bogato wyposażonych wersjach: Prestige i Executive, a średnie zużycie wodoru wynosi 0,79-0,89 kg/100 km, w zależności od wyposażenia.

Zobacz też: Skoda Vision 7S

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię