Koniec produkcji BMW i3? Bawarski koncern wstrzyma jego produkcję w lipcu 2022 roku – pisze brytyjski portal Autocar. Samochód powstaje w fabryce w Lipsku, która prawdopodobnie będzie musiała zostać przebudowana na potrzeby przyszłej produkcji samochodów elektrycznych.

  • Brytyjski portal Autocar powołując się na rozmowę z rzecznikiem BMW wskazuje, że w lipcu wstrzymana zostanie produkcja BMW i3
  • Produkcja miałaby być wstrzymana z powodu modernizacji fabryki w Lipsku
  • Dotychczas BMW sprzedało ponad 200 tysięcy elektrycznego BMW i3

Koniec BMW i3?

Brytyjski magazyn Autocar podaje informację o wstrzymaniu produkcji modelu BMW i3. Powołuje się na rozmowę z rzecznikiem firmy. Z kolei portal Electrive.com przypomina, że w grudniu 2019 r. szef BMW – Oliver Zipse – nadal twierdził, że model i3 będzie produkowany w Lipsku do 2024 r. Spodziewano się, że BMW i3 otrzyma w tym czasie kolejną aktualizację modelu, aby mógł dalej walczyć na rynku do 2024 roku. Do dziś jednak nie nastąpiło odświeżenie modelu.

Elektryczny BMW i3  na tle katedry we Florencji
Elektryczny BMW i3 zdjęcie: BMW

Wstrzymanie produkcji BMW i3 – modernizacja zakładu w Lipsku

Electrive.com pisze, że zakończenie może mieć związek z koniecznością restrukturyzacji zakładów w Lipsku, która przewidziana jest na połowę 2022 roku. Modernizacja ma miejsce w ramach przygotowań do rozpoczęcia produkcji nowej generacji Mini Countryman, który, będzie również produkowany w Lipsku od 2023 roku.

Autocar podaje także, że koniec BMW i3 może mieć miejsce wobec nadchodzącej nowej wersji modelu iX1, która pojawić się ma na rynku jeszcze w tym roku. iX1 miał być pierwotnie budowany w nowym zakładzie produkcyjnym w Debreczynie na Węgrzech, ale z powodu opóźnień w budowie, będzie on produkowany w fabryce BMW w Ratyzbonie. Chociaż iX1 jest o około 40 centymetrów dłuższy niż i3, oferuje podobną ilość miejsca we wnętrzu. To właśnie dlatego BMW chce pozycjonować iX1 jako swego rodzaju następcę pomimo innej koncepcji nadwozia.

Samochód BMW i3  w Lizbonie
BMW i3 zdjęcie: BMW

Elektryczny BMW i3 – dekada na rynku

Produkcja i3, która rozpoczęła się w 2013 roku, przekroczyła w październiku 2021 roku okrągłą liczbę 200 000 sztuk. Do lipca 2022 roku BMW może zatem wyprodukować ok. 250 000 sztuk i3. Wersja koncepcyjna samochodu została przedstawiona w 2011 roku.

Electrive.com pisze, że w Niemczech dziewięcioletni dziś model nadal był licznie rejestrowany – w 2021 roku zarejestrowano liczbę 12 178 samochodów, a model i3 zajął dziesiąte miejsce wśród samochodów elektrycznych – wyprzedzając takie modele jak Opel Corsa-e, Audi e-tron i Hyundai Ioniq 5.

BMW i3 zdjęcie: BMW

Już wcześniej w mediach pojawiało się wiele spekulacji na temat końca BMW i3. Pod koniec 2019 roku, w obliczu spekulacji na temat przyszłości modelu, Olivier Zipse stwierdził, e i3 będzie „kontynuowany do 2024 roku”. Następnie, w czerwcu 2021 r., ujawniono, że BMW planuje zakończyć sprzedaż i3 w USA już w lipcu 2022 r. – pisze Electrive.com

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię