Zakład Skody w czeskim mieście Vrchlabí wyprodukował już ponad cztery miliony skrzyń biegów DQ200, które używane są w całej Grupie Volkswagen. Produkcja rozpoczęła się w 2012 r. i od tamtego momentu w modernizację zakładu zainwestowano ponad 200 milionów euro. Dzięki wprowadzonym zmianom Vrchlabí od końca 2020 r. jest pierwszym na świecie, neutralnym pod względem emisji CO2 zakładem produkcyjnym Skody.

  • Zakład Skody w Vrchlabí produkcja rozpoczęła się w 2012 r.
  • Skoda i Grupa Volkswagen zainwestowały w fabrykę ok. 200 milionów euro
  • Od 2020 r. zakład Skody w Vrchlabí

Pierwszy na świecie neutralny pod względem emisji CO2 zakład Skody

Od końca 2020 roku zakład Skody w Vrchlabí jest pierwszym na świecie, neutralnym pod względem emisji CO2 zakładem produkcyjnym Skody. Najnowocześniejsze maszyny zapewniają optymalną wydajność energetyczną na miejscu, przy czym niektóre środki chłodząco-smarujące są wykorzystywane wielokrotnie, a baterie litowe dostają „drugie życie” i są instalowane w systemach transportowych.

– To szczególny czas dla zakładu Vrchlabí. Odkąd pierwsza skrzynia biegów zjechała z linii produkcyjnej dziesięć lat temu, wiele wspólnie osiągnęliśmy i przekształciliśmy to miejsce w strategiczny kamień węgielny produkcji podzespołów dla marki Skoda. Kamienie milowe obejmują neutralną produkcję od końca 2020 roku pod względem emisji CO2 oraz wyjście na pozycję lidera w dziedzinie Przemysłu 4.0. – powiedział Michael Oeljeklaus, członek zarządu Skoda Auto ds. produkcji i logistyki.

Zakład Skody w Vrchlabí
Zakład Skody w Vrchlabí
Zakład Skody w Vrchlabí
Zakład Skody w Vrchlabí

Skoda i transformacja zakładu w Vchrabli

Od czasu zakończenia przebudowy zakładu zainwestowano ponad 200 milionów euro w modernizację i jego dalszy rozwój. Procesy i operacje zostały zdigitalizowane i wykorzystują technologie Przemysłu 4.0. Roboty współpracujące pomagają montować tłoki transmisyjne, a inteligentne roboty pobierają części z pojemników i umieszczają je na taśmie produkcyjnej. Następnie obrobione części skrzyni biegów, zostają przeniesione do kosza transportowego. Konfiguracja robotów oraz stanowisk ich pracy, a także etapy produkcji zostały zasymilowane wirtualnie, tak aby nie zakłócać procesu produkcji podczas ich integracji.

– Nasze nowoczesne, dwusprzęgłowe skrzynie biegów DQ200 można znaleźć w milionach pojazdów marek Grupy VW. Spełniają one niezawodnie swoje zadanie. Wytwarzane są w jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie zakładów produkcyjnych w kraju. Fabryka podzespołów w Vrchlabí należy również do najważniejszych pracodawców przemysłowych w regionie – mówił Ivan Slimák, kierownik produkcji przekładni w zakładzie w Vrchlabí.

Zakład Skody w Vrchlabí
Zakład ŠKODY w Vrchlabí

Zakład Skody w Vrchlabí w liczbach

Zakład w Vrchlabí powstał w 1864 roku, a od 1946 roku należy do marki Skoda. Firma początkowo produkowała tu samochody, a następnie zakład został przekształcony w najnowocześniejszą fabrykę komponentów. W ciągu 18 miesięcy wybudowano nową halę produkcyjną zgodną z nową strategią marki. Skoda i Grupa Volkswagen zainwestowały w ten projekt około 170 milionów euro. Od października 2012 roku wytwarzane są tutaj skrzynie biegów DQ200. Początkowo blisko 530 pracowników wytwarzało 1000 sztuk dziennie, obecnie każdego dnia 2340 skrzyń biegów jest montowanych przez 850 pracowników. Większość z nich jest stosowana w pojazdach innych marek Grupy, a około 38 proc. jest montowanych w samochodach Skody.

Zobacz też: Skoda Vision 7S

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię