Mercedes-Benz chce być silniejszy w akumulatorach. Firma podejmuje kolejny krok w kierunku rozwoju i produkcji modułów akumulatorowych nowej generacji. Nowy zakład CATL w Debreczynie na Węgrzech będzie dostarczał ogniwa akumulatorowe dla europejskich zakładów produkcyjnych w Niemczech i na Węgrzech.

  • Mercedes zacieśnia współpracę z chińskim CATL
  • CATL wybuduje w Debreczynie nową fabrykę akumulatorów
  • Nowa fabryka na Węgrzech będzie neutralna pod względem emisji CO2

Nowa fabryka akumulatorów na Węgrzech

Nowa fabryka akumulatorów na Węgrzech rozszerza partnerstwo między Mercedesem a chińskim CATL, które zostało po raz pierwszy ogłoszone w sierpniu 2020 roku. Stanowi ono kolejny kamień milowy w strategii zakupów „local for local”. Mercedes-Benz wybrał CATL, globalnego lidera innowacyjnych technologii w zakresie nowych energii, aby wzmocnić swoją globalną sieć zaopatrzenia w ogniwa akumulatorowe. Niemiecka marka planuje zbudować ponad 200 Gigawatogodzin do końca dekady.

Akumulatory CATL dla Mercedesa. CATL otworzy fabrykę na Węgrzech

Fabryka akumulatorów neutralna pod względem emisji CO2

Fabryka akumulatorów na Węgrzech będzie dostarczała ogniwa akumulatorowe dla następnej generacji modeli aut elektrycznych Mercedesa. Producent luksusowych samochodów wzmacnia w ten sposób swoją strategię „Electric Only” za pomocą zaawansowanych, neutralnych pod względem emisji CO2 ogniw akumulatorowych, modułów i systemów dostarczanych przez CATL. Po raz pierwszy neutralna pod względem emisji CO2 produkcja ogniw akumulatorowych została skontrolowana i certyfikowana przez firmy zewnętrzne DEKRA i SGS. Zgodnie z tą strategią, nowy zakład CATL będzie prowadził produkcję przy zachowaniu neutralności pod względem emisji CO2.

Nowy, najnowocześniejszy europejski zakład CATL na Węgrzech jest kolejnym kamieniem milowym dla zwiększenia skali produkcji aut elektrycznych wraz z naszymi kluczowymi partnerami. W CATL widzimy lidera technologicznego, który dostarczy nam najwyższej klasy, neutralne pod względem emisji CO2 ogniwa akumulatorowe dla naszych samochodów elektrycznych następnej generacji w Europie, realizując tym samym naszą wizję lokalnego podejścia w zaopatrzeniu. Jesteśmy dumni, że nasza Ambicja 2039 jest wspierana przez zaangażowanie CATL w produkcję neutralną pod względem CO2 na Węgrzech – mówi Markus Schäfer, członek zarządu Mercedes-Benz Group AG, CTO odpowiedzialny za rozwój i zaopatrzenie.

Mercedes rozwija globalną sieć akumulatorów do aut elektrycznych

W lipcu 2021 roku Mercedes-Benz ogłosił, że będzie gotowy do przejścia na w pełni elektryczne samochody do końca dekady – wszędzie tam, gdzie pozwolą na to warunki rynkowe. Aby osiągnąć swój cel, firma potrzebuje łącznej zdolności produkcyjnej akumulatorów na poziomie ponad 200 gigawatogodzin i planuje zbudować wraz z partnerami osiem fabryk ogniw na całym świecie, z czego cztery w Europie. Mercedes-Benz współpracuje z wieloma wiodącymi firmami, aby zapewnić, że globalny wzrost produkcji aut elektrycznych będzie przebiegał zgodnie z planem.

Nowa fabryka CATL na Węgrzech to kolejny ważny krok Mercedes-Benz w kierunku realizacji tego celu. W marcu 2022 roku Mercedes-Benz ogłosił już, że połączy siły ze Stellantisem i Saftem, aby zbudować spółkę joint venture ACC.

Obejrzyj też: nowy Bentley Mulliner Batur

Akumulatory dla aut elektrycznych Mercedesa

Ogniwa akumulatorowe są sercem wysoce złożonych systemów akumulatorowych. Ich chemia znacząco przyczynia się do wydajności, zasięgu i żywotności aut elektrycznych. Dzięki strategicznemu partnerstwu z CATL Mercedes będzie mógł rozwijać technologię najlepszych w swojej klasie akumulatorów litowo-jonowych. Niemiecka firma stawia na modułowy, wysoce standaryzowany zestaw akumulatorów, który umożliwia integrację ogniw i modułów akumulatorowych od różnych partnerów poprzez jednolicie zaprojektowane komponenty i interfejsy. CATL dostarczy ogniwa akumulatorowe do produkcji aut elektrycznych w europejskich zakładach produkcyjnych Mercedesa w Niemczech i na Węgrzech.

Strategia Mercedesa „Ambition 2039”

W ramach programu „Ambition 2039” Mercedes-Benz dąży do osiągnięcia celu, jakim jest neutralność pod względem emisji CO2 w całym łańcuchu wartości. Firma chce do końca obecnej dekady zmniejszyć emisję CO2 na samochód osobowy, co najmniej o połowę w całym cyklu życia, w porównaniu z poziomem z roku 2020. 

Neutralna pod względem CO2 produkcja ogniw akumulatorowych jest ważnym elementem i szczególnym wymogiem dla wszystkich partnerów. Dlatego CATL będzie przede wszystkim wykorzystywać energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii. Inne ważne aspekty zrównoważonego rozwoju to odpowiedzialne pozyskiwanie surowców i inteligentne wykorzystanie zasobów. Do produkcji ogniw akumulatorowych będą wykorzystywane wyłącznie surowce, które zostały wydobyte z kontrolowanych kopalni.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię