VinFast przedstawił pięć nowych samochodów elektrycznych na targach CES w Las Vegas. Samochody elektryczne noszą nazwy VF 5, VF 6, VF 7, VF 8 i VF 9. Jak pisze Electrive.com nie wszystkie modele są nowe. W niektórych przypadkach tylko nazwa została zaktualizowana.

  • Wietnamski VinFast zaprezentował pięć elektrycznych modeli samochodów na targach CES
  • Cena najtańszego samochodu elektrycznego zaczyna się 36 tys. euro
  • VinFast dorzuci do elektryka darmową ładowarkę do telefonu i wakacje w Wietnamie

VinFast przedstawił pięć nowych elektryków

Samochody elektryczne VinFast VF 8 i VF 9 to już częściowo znane modele. Elektryczne SUV-y wcześniej nosiły nazwy VF e35 i VF e36. Electrive.com pisze, że zniknięcie z nazwy modeli litery „e” ma związek z tym, że na targach CES, VinFast ogłosił, że z końcem 2022 roku zaprzestanie produkcji poprzednich modeli silników spalinowych.

Elektryczne samochody wietnamskiej firmy VinFast
zdjęcie: VinFast

Rozróżnienie między silnikami elektrycznymi i benzynowymi nie będzie już wówczas konieczne. Nie jest to również pierwszy raz kiedy VinFast zmienia nazwy modeli. W styczniu 2021 roku, kiedy VinFast po raz pierwszy podał szczegóły dotyczące swoich elektrycznych SUV-ów, samochody nosiły nazwy VF31, VF32 i VF33.

Elektryczne samochody VinFast

Przedstawiony na CES model VF 5 jest najmniejszym modelem w segmencie A, z kolei VF 6 w segmencie B. VF 9 jest zatem największym modelem w segmencie E. Wspomniane już modele VF 8 i VF 9 to już dobrze znane samochody pod nazwą VF e35 i VF e36. Trzy mniejsze modele zostały pokazane po raz pierwszy.

Auta wyróżniają się znacznie bardziej dopracowanym designem. Na wszystkie pięć aut VinFast oferuje także dziesięcioletnią gwarancję lub gwarancję na przejechanie 200 000 kilometrów.

Samochód elektryczny VinFast

VF 8 ma 4,75 m długości i elektryczny napęd na wszystkie koła o mocy 300 kW. Producent nie podał jeszcze informacji na temat pojemności akumulatora, ale sam zasięg ma wynieść 504 kilometry. VF 9 ma z kolei 5,12 m długości i wykorzystuje ten sam napęd na wszystkie koła. Bateria jest nieproporcjonalnie większa i wynosi 106 kWh (odpowiednia dla zasięgu 550 kilometrów).

Wietnamskie elektryki VinFast – ceny

Ceny modeli VF 8 i VF 9, które mają pojawić się na rynku w 2022 roku, zostały już podane, a VinFast przyjmuje już zamówienia w przedsprzedaży. W podstawowej wersji „Eco” VF 8 kosztuje 36 133 euro, a wersja Plus kosztuje 42 669 euro. Dodatkowo VinFast pobiera miesięczną opłatę za leasing baterii w wysokości 120 euro. VF 9 „Eco” kosztuje 49 280 euro, a wersja Plus to wydatek 53 413 euro. Jak podaje electrive.com podane ceny nie zawierają podatków.

Szef VinFast Le Thi Thu Thuy mówi, że dzięki leasingowi akumulatorów pojazdy mogą być oferowane po znacznie niższej cenie. VF 8 w segmencie D ma konkurować np. z Teslą Model Y, a VF 9 w segmencie E z Teslą Model X. Dodatkowo wzrosnąć ma bezpieczeństwo finansowe dla klienta, bo VinFast wymieni zepsuty akumulator na własny koszt – nawet jeśli pojemność spadnie poniżej 70 proc. nowej wartości.

Electrive.com pisze, że problemem jest to, że miesięczny przelot akumulatora obejmuje tylko 500 kilometrów. W taryfie „Elastycznej” dopłaty naliczane są od kolejnego kilometra lub klient sam musi kupić droższy pakiet „Stały” bez limitu miesięcznego.

Ci, którzy zamówią samochód elektryczny VinFasta jeszcze w tym miesiącu, otrzymają dodatkowe korzyści w ramach programu członkowskiego o nazwie „Wdzięczność pioniera dla pionierów”. Przy rezerwacji VF 8 klient otrzyma bon o wartości 2500 euro, w przypadku VF 9, jest to nawet 4500 euro. Electrive.com pisze, że oferta jest poszerzona o darmową ładowarkę do telefonu i luksusowe wakacje w Wietnamie.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię