Toyota Motor Manufacturing UK rozpoczyna budowę Hiluxa z elektrycznym napędem na wodorowe ogniwa paliwowe drugiej generacji. Pierwsze prototypy powstaną już w 2023 roku przy merytorycznym wsparciu Toyota Motor Europe.

  • Toyota rusza z pracami nad wodorową wersją Toyoty Hilux
  • Pierwsze wodorowe prototypy powstaną w 2023 roku
  • Wodorowa Toyota Hilux będzie produkowana w małych seriach

Toyota rusza z pracą nad wodorową Toyotą Hilux

Celem projektu Toyota Motor Manufacturing UK jest budowa bezemisyjnego terenowego pick-upa z elektrycznym napędem zasilanym wodorowymi ogniwami paliwowymi drugiej generacji. Pierwsze prototypowe wodorowe Toyoty Hilux powstaną w 2023 roku w zakładzie TMUK w Burnaston.

Po fazie testów firma zajmie się wdrożeniem auta do produkcji w małych seriach. Projekt wodorowego Hiluxa daje szansę zastosowania technologii ogniw paliwowych Toyoty w zupełnie nowym, nieeksplorowanym dotąd segmencie samochodów.

Wodorowa Toyota Hilux
Wodorowa Toyota Hilux
Wodorowa Toyota Hilux
Wodorowa Toyota Hilux

Wodorowa Toyota Hilux z napęd od Toyoty Mirai

Prototypowa Toyota Hilux zostanie wyposażona w komponenty napędu Toyoty Mirai drugiej generacji. TMUK zrealizuje projekt przy eksperckim wsparciu zespołu badawczo-rozwojowego Toyota Motor Europe. Dzięki temu brytyjscy inżynierowie Toyoty zdobędą kompetencje, by w przyszłości prowadzić własne prace rozwojowe nad napędami wodorowymi nowych generacji.

Na opracowanie wodorowej wersji Hiluxa inżynierowie otrzymali grant od brytyjskiego rządu. W realizacji projektu biorą także udział brytyjskie organizacje Ricardo, European Thermodynamics (ETL), D2H i Thatcham Research, skupiające inżynierów i specjalistów zajmujących się innowacjami w różnych dziedzinach technologii, ochrony środowiska i bezpieczeństwa transportu.

– Wielka Brytania jest jednym z kluczowych rynków dla pick-upów i ważnym rynkiem dla Toyoty. Finansowanie APC stanowi ogromną szansę na opracowanie bezemisyjnego samochodu w bardzo ważnym segmencie rynku. Chcielibyśmy podziękować rządowi Wielkiej Brytanii za wsparcie, które przyspieszy realizację celu dekarbonizacji transportu – skomentował Matt Harrison, prezydent i CEO Toyota Motor Europe.

Napęd wodorowy Toyoty

W 1996 roku Toyota zaprezentowała trzy prototypy z alternatywnymi napędami – hybrydowym, elektrycznym na baterię i elektrycznym na wodorowe ogniwa paliwowe. Zaledwie rok później wprowadziła na rynek dwa z trzech powyższych zelektryfikowanych napędów. Obok Toyoty Prius, pierwszego masowo produkowanego auta hybrydowego, firma rozpoczęła limitowaną dystrybucję RAV4 EV zbudowanego na bazie konwencjonalnego RAV4 pierwszej generacji. Auto o mocy 68 KM i zasięgu 153 km wg EPA było produkowane przez 6 lat i przez cały ten okres zainteresowanie klientów przewyższało podaż. Drugi model Toyoty RAV4 EV oparty na RAV4 trzeciej generacji otrzymał 156-konny silnik elektryczny i baterię o pojemności 41.8 kWh, dającą średni zasięg 166 km wg EPA.

Wodorowa Toyota Hilux
Wodorowa Toyota Hilux

W 2012 roku wraz z premierą Priusa Plug-in Hybrid Toyota poszerzyła swoją ofertę o układ hybrydowy z instalacją do ładowania baterii z sieci. Natomiast od 2014 roku, kiedy w salonach zadebiutowała wodorowa Toyota Mirai, gama modelowa marki obejmuje już wszystkie cztery zelektryfikowane napędy, na których Toyota opiera swoją strategię odchodzenia od paliw kopalnych.

Strategia ta zakłada, by na każdym rynku zachęcać klientów do wybierania najbardziej przyjaznych dla klimatu samochodów, na jakie mogą sobie pozwolić, biorąc pod uwagę ich możliwości finansowe, dostępną infrastrukturę oraz miks energetyczny danego kraju.

Zobacz też: NIO ET7

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię