Agencja Bloomberg podaje, że chińska firma Xiaomi prowadzi rozmowy z innym chińskim producentem Beijing Automotive Group. Zdaniem Bloomberga Xiaomi ma problemy z uzyskaniem licencji na produkcję samochodów elektrycznych samodzielnie. Współpraca umożliwiłaby szybsze wprowadzenie aut elektrycznych na rynek. 

  • Xiaomi prowadzi rozmowy z BAIC w kontekście produkcji aut elektrycznych
  • Xiaomi chce wprowadzić na rynek swój samochód elektryczny w 2024 roku
  • Chińska firma prowadzi już dziś testu auta autonomicznego

Xiaomi szuka współpracy przy autach elektrycznych

Bloomberg powołując się na swoje źródła zaznajomione ze sprawą pisze, że Xiaomi i BAIC obecnie sprawdzają różne modele współpracy, w tym przejęcie przez Xiaomi części udziałów w zakładzie Beijing Hyundai 2. Fabryka ta posiada specjalną licencję na produkcję samochodów w Chinach. Połączenie ma sens z jednego prosto powodu — władze w Pekinie dążą do konsolidacji rynku producentów aut elektrycznych, bowiem uznają, że jest on obecnie zbyt rozdrobniony. 

Xiaomi rozpoczęło budowę swojej pierwszej fabryki samochodów w Pekinie na początku tego roku po tym, jak w zeszłym roku zadeklarował ambicję wejścia do sektora aut elektrycznych. Zakład będzie miał roczną zdolność produkcyjną na poziomie 300 000 samochodów. 

Xiaomi zobowiązał się do wprowadzenia swoich samochodów do masowej produkcji w pierwszej połowie 2024 roku. 

Agencja Reuters podaje z kolei, że zarówno Xiaomi, jak i BAIC odmówiły komentarza. Jeden z kierowników Beijing Electric Vehicle powiedział agencji, że nic mu nie wiadomo na temat prowadzonych rozmów. 

Xiaomi i autonomiczna jazda

Jak pisaliśmy dwa tygodnie temu, Xiaomi testuje już autonomiczną jazdę. Xiaomi już w ubiegłym roku zapowiedziało, że chce wejść w segment aut elektrycznych. Słowa Lei Jun prezesa i współzałożyciela chińskiego giganta wskazują zatem, że firma zrobiła duży krok naprzód. 

Jak donosił Reuters, prezes Xiaomi na łączeniu z pracownikami podał, że firma ma zatrudnionych już 500 osób, który pracują nad opracowaniem autonomicznej jazdy na potrzeby przyszłego samochodu elektrycznego. Na ten cel chińska firma wydała 490 mln dolarów. 

Auto elektryczne Xiaomi

W październiku 2021 roku Lei Jun, dyrektor generalny Xiaomi, powiedział, że chiński producent smartfonów będzie masowo produkował własne auta elektryczne w pierwszej połowie 2024 r. Taką informację przekazał rzecznik chińskiej firmy. Informacja została najpierw podana na spotkaniu z inwestorami, a następnie została potwierdzona przez samą spółkę.

marcu 2021 r. Xiaomi poinformowało, że zobowiąże się zainwestować 10 miliardów dolarów, w nowy dział samochodów elektrycznych w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Firma zakończyła rejestrację biznesową swojej jednostki aut elektrycznych pod koniec sierpnia.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię